Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie słupskim wzorcowo dbają o bezpieczeństwo informacji

Zbigniew Marecki [email protected]
Powiat słupski jest Mistrzem Bezpieczeństwa Informacji  w kategorii starostwa, a gmina Potęgowo - wicemistrzem w swojej kategorii.
Powiat słupski jest Mistrzem Bezpieczeństwa Informacji w kategorii starostwa, a gmina Potęgowo - wicemistrzem w swojej kategorii. Łukasz Capar
Powiat słupski jest Mistrzem Bezpieczeństwa Informacji w kategorii starostwa, a gmina Potęgowo - wicemistrzem w swojej kategorii.

Taką wysoką ocenę obydwa samorządy otrzymały od Kolegium Audytorskiego Fundacji Polkom Audit Consulting Group z Łodzi, która opracowała Ranking Bezpieczeństwa Informacji za rok 2015. Powstał on po przeanalizowaniu procedur i praktyk, które obowiązują w 176 urzędach samorządowych w całej Polsce.

Fundacja Polkom Audit od 2002 roku na mocy porozumienia podpisanego ze Związkiem Powiatów Polskich pełni funkcję partnera odpowiadającego za bezpieczeństwo polskich urzędów. Jej autorskie rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa urzędów w RP tworzą program „Bezpieczny urząd”.

Program wdrożono już w przeszło 460 urzędach samorządowych, począwszy od stopnia starostwa powiatowego, a na urzędach gminnych kończąc. Jednak największym sukcesem fundacji było przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa ponad 2400 informatyków z całej Polski. Po powrocie ze szkoleń to oni samodzielnie wdrażali podstawy bezpieczeństwa. W wyniku oceny ich działań powstał wspomniany wcześniej ranking.

Samorządowcy bardzo cenią wyróżnienia, które przyznaje fundacja. Dla Dawida Litwina, wójta gminy Potęgowo, jest ono efektem sumiennej pracy urzędników i potwierdzeniem ich kwalifikacji. Jednocześnie wójt zapewnia, że gmina dokłada wszelkich starań, aby obsługa interesantów w urzędzie gminy była prowadzona z zachowaniem najwyższych standardów.

Za cenne otrzymane wyróżnienie uważa także Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski, bo zdaje sobie sprawę, że ochrona ważnych informacji to w dzisiejszych czasach istotne zadanie dla administracji różnych szczebli.

Obowiązek zapewnienia okresowego (lecz nie rzadziej niż raz na rok) audytu wewnętrznego w zakresie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemie teleinformatycznym wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. Przepis ten wszedł w życie 31 maja 2012 roku, ale długo nie był przestrzegany przez większość podmiotów publicznych z uwagi na niejasne sformułowanie powodujące wątpliwości w zakresie jego stosowania.

Dopiero 26 kwietnia 2013 roku zostało ono opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wspólne stanowisko w tej sprawie resortu finansów oraz Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji, zawierające między innymi wytyczne dotyczące audytu wewnętrznego bezpieczeństwa informacji.

Przeczytaj także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza