Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrogi miały chronić przed morzem. Wyrwał je pierwszy sztorm

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
Inwestycja, która miała chronić wybrzeże Morza Bałtyckiego w Ustce, Rowach i Łebie kosztowała około 145 mln złotych. Niestety nie wytrzymała pierwszego starcia z żywiołem.
Inwestycja, która miała chronić wybrzeże Morza Bałtyckiego w Ustce, Rowach i Łebie kosztowała około 145 mln złotych. Niestety nie wytrzymała pierwszego starcia z żywiołem. Czytelnik
Inwestycja, która miała chronić wybrzeże Morza Bałtyckiego w Ustce, Rowach i Łebie kosztowała około 145 mln złotych. Niestety nie wytrzymała pierwszego starcia z żywiołem.

Pierwszy poważny sztorm i wiatr, który nawiedził południowe wybrzeże Morza Bałtyckiego na początku października, naruszył konstrukcję, która miała ochraniać wybrzeże na wysokości Ustki.

Kilkadziesiąt pali ostróg, zostało wyrwanych przez niszczycielska siłę morza, inne z nich zostały natomiast naruszone.

O to, czy ostroga została wykonana prawidłowo zapytał, za naszym pośrednictwem, jeden z Czytelników, który zastanawia się, „dlaczego pale są dziwnie krótkie i dlaczego je ktoś poskręcał razem przy końcu? Może domyślał się konsekwencji tak płytkiego wbicia”. O odpowiedź poprosiliśmy w Urzędzie Morskim.

- W dokumentacji projektowej określono minimalną głębokość wbicia pala. Projektant dopuścił do wbicia pali w poszczególnych sekcjach poniżej projektowej głębokości, jeżeli wpęd (zagłębianie w grunt) pala od uderzenia młota wynosi 2 mm lub mniej w przypadku, gdy wpęd pala wynosi powyżej 2 mm, pal należy wbijać do założonej głębokości projektowej (5 m lub 5,5 m). Odnośnie „poskręcania ” pali - informujemy, iż ostrogi są uzupełniającym elementem całości konstrukcji systemu ochronnego, konstrukcja niniejsza wywołuje spowolnienie prądów wzdłuż brzegowych stymulujące sedymentacje rumowiska. Ostatni odcinek 60 m jest wzmocniony poprzez skleszczenie głowic pali belkami drewnianymi - brzmi odpowiedź biura prasowego Urzędu Morskiego w Słupsku. Urzędnicy sprawdzają, jak silnie konstrukcja została uszkodzona i czy na jej uszkodzenie wpływ miała wada konstrukcyjna.

ZOBACZ TAKŻE: Wichury w regionie. Na Bałtyku sztorm

Przeczytaj także:

gp24

Wzdłuż usteckiej plaży pływały elementy niedawno ukończonych ostróg brzegowych, które miały ją chronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza