Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po podwodnym lesie

Marcin Prusak [email protected]
Gdańscy archeolodzy-nurkowie zbadają podmorski las w okolicach Ustki.
Gdańscy archeolodzy-nurkowie zbadają podmorski las w okolicach Ustki. Fot. Sławomir Żabicki
Śladów obecności ludzi sprzed ośmiu tysięcy lat będą szukać w morzu w okolicach Ustki archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego.

W tym celu badacze sprawdzą zatopiony przez morze las.

- Latem tego roku dno morza zbadają geologowie - mówi Iwona Pomian, kierownik działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Stwierdzą oni czy wierzchnia warstwa ziemi w zatopionym lesie jest w oryginalnym stanie sprzed tysięcy lat, czy została zmieniona przez procesy geologiczne i późniejszą działalność człowieka, Jeżeli dno okaże się stare zaczniemy poszukiwania.

Podmorski las w połowie drogi między Ustką, a Ławicą Słupską został odkryty przez gdańskich archeologów 10 lat temu. Przypadkiem, bo badacze szukali zatopionego samolotu z drugiej wojny światowej.

Stanowisko badawcze to kwadrat o wymiarach 4 na 4 kilometry. Położony jest na głębokości 28 metrów pod powierzchnią wody.

Nurkowanie na taką głębokość pozwoli odpowiedzieć: czy kilka tysięcy lat temu, w miejscu, w którym jest teraz morze były osady ludzi? Wiele wskazuje na to, że tak było.

Prześwietlą Bałtyk

Prześwietlą Bałtyk

Poszukiwania zatopionych lasów, które przeprowadzą płetwonurkowie Centralnego Muzeum Morskiego, to element europejskiego programu Managing Cultural Heritage Underwater, w skrócie MACHU. Jego celem jest stworzenie systemu zarządzania i obserwacji podwodnego dziedzictwa kulturowego. MACHU badane będą nie tylko wraki statków, ale także wszystko to, co pozostało po człowieku na dnie morza. Finałem prac będzie stworzenie szczegółowego planu podwodnych stanowisk archeologicznych. Oficjalnie CMM zostało zaproszone do uczestnictwa przez koordynatora programu - Państwową Służbę Dziedzictwa Archeologicznego Holandii.

A wszystko przez to, że Morze Bałtyckie jest bardzo młode, bo powstało 12 tys. lat temu jako jezioro lodowcowe. Aż do siódmego tysiąclecia przed naszą erą wiele terenów znajdujących się dziś na dnie było suchym lądem.

Ten czas odpowiada w historii człowieka okresowi schyłkowego paleolitu (na ziemiach polskich do 8300 p.n.e.) i mezolitu (od około 8000 do 4800 p.n.e.).

W okresie paleolitu mogli zapuszczać się na te tereny np. ludzie z kultury magdaleńskiej - znanej z wykorzystania kości do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i skłonności artystycznych.

- Ślady tych kultur odkryli na dnie swoich części morza archeolodzy ze Skandynawii - mówi Pomian. - Dlatego liczymy, ze pod Ustka też znajdziemy coś ciekawego.
Na razie nie wiadomo ile dokładnie lat ma podmorski lat. Wyniki badań prowadzone węglem C14 będą znane za około miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza