Wraca zainteresowanie sezonową pracą nad morzem

  Wraca zainteresowanie sezonową pracą nad morzem

  Fot. Krzysztof Tomasik

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Punkt gastronomiczny w Ustce.

  Punkt gastronomiczny w Ustce. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Na stronach Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku pojawiły się pierwsze oferty pracy na sezon nad polskim morzem.
  Punkt gastronomiczny w Ustce.

  Punkt gastronomiczny w Ustce. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Tegoroczny wakacyjny sezon może być pierwszym od kilku lat, w którym właściciele pensjonatów, hoteli i punktów gastronomicznych nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracowników.

  Na stronach Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku pojawiły się pierwsze oferty pracy na sezon. Właściciele pensjonatów i lokali gastronomicznych poszukują kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych i szefów kuchni. W tym roku nie powinno zabraknąć rąk do pracy. - Zaczynamy rekrutację, ale pierwsi chętni już się pojawiają - mówi Ryszard Więcek z pensjonatu "Orka" w Ustce. - Na razie więc nie ma problemów i bliżej sezonu też ich nie przewidujemy.

  Przedsiębiorcy twierdzą, że coraz więcej osób wraca z Anglii, gdzie praca jest coraz mniej opłacalna. Jeszcze 3-4 lata temu w Polsce w gastronomii można było zarobić 4,5 zł za godzinę. Ówczesny kurs euro (4,5 zł) sprawiał, że godzinę pracy w Polsce można było zarobić 1 euro. W tym samym czasie w Anglii stawka była 6-7 razy wyższa. Dziś proporcje są znacznie inne. Nadmorscy przedsiębiorcy podnieśli pensje o około 50 proc. Za godzinę płacą nawet do 10 zł.

  Przy obecnym kursie europejskiej waluty (około 3,5 zł), można zarobić prawie 3 euro za godzinę. W Anglii dwa razy więcej. Nic nie wskazuje na to, aby tendencje w miały się radykalnie zmienić. Trzeba pamiętać, że życie na Wyspach jest znacznie droższe niż w Polsce. Te okoliczności sprawiają, że coraz więcej rodaków wraca i podejmuje pracę w Polsce. - Szukam chętnych do pracy - mówi Jacek Traczyk z usteckiej "Róży Wiatrów". - W tym sezonie powinno być łatwiej niż w poprzednich latach. Mam już pierwszych chętnych, którzy pracowali u mnie rok temu. Widać, że wraca atrakcyjność pracy nad polskim morzem.
  Ale nie wszyscy mają łatwość ze znalezieniem pracowników. Jednym z problemów jest odległość miejsca pracy od Słupska. Kwestią nadrzędną jednak pozostają pieniądze.

  - Każdemu oferujemy płacę minimalną plus premię - mówi Teresa Huruk, która w Słupsku poszukuje osób do pracy sezonowej w Sarbinowie. - Każdy z pracowników ma zagwarantowany nocleg i wyżywienie. Od tygodnia nikt się nie zgłosił. W najbliższym czasie robimy jednak spotkanie dla wszystkich chętnych i być może wówczas pojawią się zainteresowane osoby.

  Być może dlatego przedsiębiorcy chuchają na zimne i często rezygnują z poszukiwania wykwalifikowanych, a więc droższych, pracowników. Rekrutują osoby, które nie zawsze mają doświadczenie w branży, a następnie sami ich szkolą.
  Niestety, jest też zła wiadomość. Dla turystów.

  Rosnące płace dla pracowników, ogólny wzrost cen surowców i mediów sprawia, że przedsiębiorcy aby zarobić będą musieli podnieść ceny swoich produktów i usług.
  W tym roku więc w Ustce, Rowach czy Łebie na pewno będzie znacznie drożej niż przed rokiem. O ile? Na razie nie wiadomo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (21)

  Wszystkie komentarze (21) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!