Ustka obejdzie się bez Błękitnej Flagi

  Ustka obejdzie się bez Błękitnej Flagi

  Fot. Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Plaża w Ustce.

  Plaża w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Na własne życzenie Ustka nie znalazła się w tym roku w ekstraklasie najlepszych kąpielisk świata.
  Plaża w Ustce.

  Plaża w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Ratusz w tym roku zapomniał wysłać wniosek do programu międzynarodowego certyfikatu Błękitnej Flagi.

  Błękitna Flaga dla najlepszych miejscowości wczasowych świata przyznawana jest co roku na wiosnę. Ustka przystąpiła do programu w 2005 roku, ale jeszcze nigdy nie udało jej się zdobyć certyfikatu. Niemniej rok w rok ratusz składał u organizatorów wniosek o przyznanie wyróżnienia.

  W tym roku usteccy urzędnicy tego nie zrobili i kurort w ogóle nie był brany pod uwagę przy ocenie polskich kąpielisk.
  - Wnioski przystąpienia do programu Błękitna Flaga trzeba było składać do stycznia tego roku - mówi Ziemowit Pochitonow z koordynującej akcję Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. - Wniosek z Ustki do nas nie dotarł.

  Władze kurortu nie czują się winne zaniechania. - W ubiegłym roku dostaliśmy od organizatorów Błękitnej Flagi wyróżnienie krajowe i zapewnienie, że to rekomenduje nas do konkursu na przyszły rok - tłumaczy Jacek Cegła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ustce. - Ponadto, o konieczności zgłoszenia zawsze informowali nas organizatorzy konkursu. W tym roku tego nie zrobili. Być może dlatego, że zmieniła się siedziba i prezes fundacji.

  Niestety, żaden z urzędników ratusza nie pomyślał sam, że trzeba, jak co roku, zgłosić miasto do ubiegania się o certyfikat. Władze miasta nie zamierzają szukać winnych. - W tej sprawie nie zawinili nasi urzędnicy, więc nie będziemy nikogo karać - tłumaczy Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - W przyszłym roku wyznaczymy kogoś z naszego urzędu, kto będzie pilnował terminu zgłoszenia.

  Przedstawiciele branży turystycznej nie kryją zdziwienia. - Brak Ustki w towarzystwie najlepszych kurortów jest dla miasta wielką stratą - zauważa Tomasz Laskowski, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce. - Certyfikat Błękitnej Flagi przyciąga przede wszystkim zagranicznych turystów, bo to oni potrafią docenić to wyróżnienie. Za to, że w rankingu nie było Ustki, któryś z urzędników powinien zaświecić oczami.

  Podobnie uważa właściciel usteckiego biura podróży Doma, Józef Tokarczyk. - Pamiętam, że w ubiegłych latach ocieraliśmy się o ten certyfikat i w tym roku były wielkie szanse, że go zdobędziemy. Szkoda, że miasto zmarnowało taką okazję.

  Ekstraklasa kąpielisk

  Błękitna Flaga jest międzynarodowym programem pozarządowej Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii. Organizacja ta przyznaje co roku certyfikat dla najlepszych miejscowości nadmorskich na świecie. Pod ocenę jury brana jest:
  jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w jego otoczeniu, odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, dostępność dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

  Najlepsze plaże w Polsce

  Certyfikat Błękitnej Flagi dostały w Polsce w tym roku tylko trzy morskie kąpieliska: Świnoujście oraz dwa w gminie Rewal - Pobierowo i Pogorzelica. O wyróżnienie ubiegało się 11 nadmorskich miejscowości z Polski. W tym roku certyfikatu nie dostała także Łeba, którą w poprzednich dwóch latach doceniono za marinę żeglarską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (19)

  Wszystkie komentarze (19) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!