Ustka obejdzie się bez Błękitnej Flagi

  Ustka obejdzie się bez Błękitnej Flagi

  Fot. Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Plaża w Ustce.

  Plaża w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Na własne życzenie Ustka nie znalazła się w tym roku w ekstraklasie najlepszych kąpielisk świata.
  Plaża w Ustce.

  Plaża w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Ratusz w tym roku zapomniał wysłać wniosek do programu międzynarodowego certyfikatu Błękitnej Flagi.

  Błękitna Flaga dla najlepszych miejscowości wczasowych świata przyznawana jest co roku na wiosnę. Ustka przystąpiła do programu w 2005 roku, ale jeszcze nigdy nie udało jej się zdobyć certyfikatu. Niemniej rok w rok ratusz składał u organizatorów wniosek o przyznanie wyróżnienia.

  W tym roku usteccy urzędnicy tego nie zrobili i kurort w ogóle nie był brany pod uwagę przy ocenie polskich kąpielisk.
  - Wnioski przystąpienia do programu Błękitna Flaga trzeba było składać do stycznia tego roku - mówi Ziemowit Pochitonow z koordynującej akcję Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. - Wniosek z Ustki do nas nie dotarł.

  Władze kurortu nie czują się winne zaniechania. - W ubiegłym roku dostaliśmy od organizatorów Błękitnej Flagi wyróżnienie krajowe i zapewnienie, że to rekomenduje nas do konkursu na przyszły rok - tłumaczy Jacek Cegła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ustce. - Ponadto, o konieczności zgłoszenia zawsze informowali nas organizatorzy konkursu. W tym roku tego nie zrobili. Być może dlatego, że zmieniła się siedziba i prezes fundacji.

  Niestety, żaden z urzędników ratusza nie pomyślał sam, że trzeba, jak co roku, zgłosić miasto do ubiegania się o certyfikat. Władze miasta nie zamierzają szukać winnych. - W tej sprawie nie zawinili nasi urzędnicy, więc nie będziemy nikogo karać - tłumaczy Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - W przyszłym roku wyznaczymy kogoś z naszego urzędu, kto będzie pilnował terminu zgłoszenia.

  Przedstawiciele branży turystycznej nie kryją zdziwienia. - Brak Ustki w towarzystwie najlepszych kurortów jest dla miasta wielką stratą - zauważa Tomasz Laskowski, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce. - Certyfikat Błękitnej Flagi przyciąga przede wszystkim zagranicznych turystów, bo to oni potrafią docenić to wyróżnienie. Za to, że w rankingu nie było Ustki, któryś z urzędników powinien zaświecić oczami.

  Podobnie uważa właściciel usteckiego biura podróży Doma, Józef Tokarczyk. - Pamiętam, że w ubiegłych latach ocieraliśmy się o ten certyfikat i w tym roku były wielkie szanse, że go zdobędziemy. Szkoda, że miasto zmarnowało taką okazję.

  Ekstraklasa kąpielisk

  Błękitna Flaga jest międzynarodowym programem pozarządowej Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii. Organizacja ta przyznaje co roku certyfikat dla najlepszych miejscowości nadmorskich na świecie. Pod ocenę jury brana jest:
  jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w jego otoczeniu, odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, dostępność dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

  Najlepsze plaże w Polsce

  Certyfikat Błękitnej Flagi dostały w Polsce w tym roku tylko trzy morskie kąpieliska: Świnoujście oraz dwa w gminie Rewal - Pobierowo i Pogorzelica. O wyróżnienie ubiegało się 11 nadmorskich miejscowości z Polski. W tym roku certyfikatu nie dostała także Łeba, którą w poprzednich dwóch latach doceniono za marinę żeglarską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (19)

  Wszystkie komentarze (19) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]