Prawnicy: Ustka niezgodnie z przepisami sprzedaje mieszkania...

  Prawnicy: Ustka niezgodnie z przepisami sprzedaje mieszkania komunalne

  Bogumiła Rzeczkowska

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Grażyna Bartosiak i Jan Gajewy.

  Grażyna Bartosiak i Jan Gajewy.

  Obowiązujące w Ustce zasady wykupu mieszkań doprowadziły do paradoksu.
  Grażyna Bartosiak i Jan Gajewy.

  Grażyna Bartosiak i Jan Gajewy.

  Bonifikaty

  Bonifikaty


  > Ustka: wnioski złożone: w 2004 r. - 99% bonifikaty, w 2005 r. - 95%, w 2006 r.
  - 75%, w 2007 r. - 50%, od 2008 r. - bez bonifikaty
  > Słupsk: 90% bonifikaty, a gdy lokal jest sprzedawany jako ostatni w budynku lub wszystkie jednocześnie
  - 97%. Lokatorzy nowszych mieszkań płacą połowę ich wyceny.  W tej samej kamienicy za podobne mieszkania miasto zażądało wpłat różniących się o kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko wskazuje na to, że ustecka uchwała mieszkaniowa jest niezgodna z prawem.

  Poprzednia Rada Miejska w Ustce uchwaliła zasady sprzedaży mieszkań komunalnych, które dzisiaj doprowadziły do paradoksów.

  Ostatnio w jednym domu - oficynie przy ul. Żeromskiego 11a, w tym samym czasie sprzedano mieszkania z różną bonifikatą. Grażyna Bartosiak spod numeru 1 musi zapłacić prawie 18 tysięcy złotych. Jej sąsiad, Jan Gajewy spod dwójki, za mieszkanie wycenione o 30 tysięcy złotych drożej - zapłaci tylko tysiąc złotych.

  - Wniosek o wykup lokalu złożyłem wcześniej od sąsiadki - wyjaśnia pan Jan, któremu burmistrz udzielił 99 procent bonifikaty. - Też bym chciała kupić mieszkanie za jeden procent - mówi pani Grażyna. Ustczanka dostała tylko 75 procent upustu, bo złożyła wniosek w 2006 roku. W bieżącym roku bonifikaty nie ma. Zgodnie z uchwałą rady, ale wbrew prawu.

  Ustka przegapiła wyrok

  W styczniu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w podobnej sprawie z Kalisza. Wynika z niego, że każdy, kto chce wykupić mieszkanie komunalne, ma prawo ubiegania się o bonifikatę. Udziela jej burmistrz za zgodą rady.

  Lokatorom gwarantuje to ustawa o gospodarce nieruchomościami i radni nie mogą ograniczać jej własnymi uchwałami. Nie wolno im z góry narzucać, ile wynosi bonifikata, ale muszą rozpoznać przypadek każdego lokatora, który złoży wniosek o wykup mieszkania.

  Po wyroku NSA większość rad miejskich w Polsce uchyliła niezgodne z przepisami uchwały. W Ustce tak się nie stało i dzisiaj dochodzi do takich paradoksów jak przy ul. Żeromskiego.

  Na dodatek radni Ustki podyktowali nabywcom najgorsze warunki upustów: uzależnili bonifikatę od daty złożenia wniosku. Tych, którzy z różnych przyczyn nie zdążyli, pozbawili ustawowego prawa do bonifikaty.

  Naruszone interesy

  Według ustczan sposób naliczania bonifikaty jest niesprawiedliwy i niegospodarny. Najpierw miasto oddawało mieszkania za grosze. Teraz - gdy bonifikaty już nie ma - zablokowało sobie dopływ gotówki ze sprzedaży lokali.

  - W tej sytuacji rzeczywiście władzom Ustki można zarzucić pogwałcenie zasady równości i naruszenie gospodarki finansowej - mówi Michał Folcholc z NSA. - Wyrok NSA nie jest wiążący dla Ustki, bo został wydany w sprawie Kalisza. Jednak jest wskazówką dla samorządów. Każde kolejne zaskarżenie podobnej uchwały jakiejkolwiek rady miejskiej może zakończyć się wygraną mieszkańców.

  Na nasze pytania ratusz nie potrafił odpowiedzieć: - Burmistrz zwołał sztab prawników, którzy przeanalizują sprawę - mówi Jacek Cegła, rzecznik Urzędu Miasta w Ustce. Po analizie rzecznik oświadczył nam: - Przytoczone orzeczenie NSA nie odnosi się do obowiązującej w Ustce uchwały. Poza tym zatwierdził ją wojewoda.
  Po konsultacji z prawnikiem pani Bartosiak zapowiedziała, że zażąda od rady uchylenia uchwały, która narusza jej interes prawny.

  - I ma szanse wygrać - uważa mecenas Ryszard Skowroński. - Zapis o dacie złożenia wniosku jest sprzeczny z prawem. Ci, którzy już zapłacili, mogą domagać się zwrotu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!