Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie Pomorze i Skandynawia. Sympozjum naukowe dobiegło końca

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
To były trzy wyjątkowo naukowe dni. Od 13 do 15 października trwały Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”.
To były trzy wyjątkowo naukowe dni. Od 13 do 15 października trwały Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”. voy
To były trzy wyjątkowo naukowe dni. Od 13 do 15 października trwały Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”. Sympozjum organizowane jest cykliczne przez Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W piątek zaproszeni prelegenci przedstawili swoje referaty, przeprowadzili na koniec dyskusję i zakończyli tegoroczną konferencję naukową.

Była to ósma edycja Międzynarodowych Konfrontacji Kulturowych „Wielkie Pomorze”, które odbywają się co dwa lata od 2007 roku. Podczas tegorocznej edycji swoje referaty przedstawiło dwudziestu prelegentów zarówno z Polski, jak i Norwegii.

- Tegoroczna konferencja zgromadziła ludzi, którzy zainteresowani są magiczną i niejednoznaczną przestrzenią kulturową Pomorza. Tym razem posłuchaliśmy tego, co przynosi ze sobą wiatr z północy, ponieważ badacze przedstawiali wpływy kultury skandynawskiej na region pomorski – mówił po zakończeniu sympozjum prof. dr hab. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej, kierownik naukowy konfrontacji. - Przedstawiane przez prelegentów referaty dotyczyły zarówno VI wieku naszej ery, jak i XXI wieku. W tych najstarszych czasach zajęliśmy się kontaktami między Słowianami a Wikingami, a w tych najnowszych zwróciliśmy uwagę na wpływy kultury skandynawskiej na kulturę popularną, biorąc za przykład muzykę heavy metalową, w której motywy skandynawskie są obecne – dodał.

O „Inspiracjach mitologią i historią wikingów u pomorskich kapel metalowych” mówił mgr Rafał Foltyn, który swój referat przedstawił jako ostatni. Ukazał w nim motywy nawiązujące do kultury wikingów, tak w tekstach utworów, jak i na okładkach albumów płyt. Ten referat zaskoczył – pozytywnie – zebrane grono naukowe.

- Muzyka metalowa może korzystać z tych samych źródeł, inspirować się historią Pomorza, w tym wypadku kontekstem skandynawskim, który jest obecny u kapel metalowych od lat 80-tych, także tych z Pomorza. W swoich tekstach odwoływały się one do dziedzictwa pogańskich plemion, tych skandynawskich i tych pomorskich. Temat spodobał się prof. Kalinowskiemu, który stwierdził, że warto go ująć w ramach konfrontacji naukowych, tym bardziej, że temat jest nośny, w końcu mówimy o wikingach – powiedział po wygłoszeniu swojego referatu Rafał Foltyn.

Prof. dr hab. Miloš Řezník z Niemieckiego Instytutu Historii w Warszawie, który wygłaszał referat pt. „Szwedzi w kaszubskiej kulturze pamięci”, był bardzo zadowolony z przebiegu konferencji.

- Uważam, że to była bardzo udana konferencja, ponieważ ma bardzo specyficzny klimat. Dyskusje są otwarte, żywe i rzeczowe. Jest też trochę zabawy, nie jest to typowa konferencja, gdzie siedzimy zmęczeni i spoglądamy na zegarek. Zaskoczył mnie ostatni wygłaszany referat, o inspiracjach w muzyce metalowej. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nie będzie pasował do programu konfrontacji, ale było zupełnie odwrotnie – zdradził na koniec sympozjum.

- Cieszę się, że kontekst skandynawski mógł wreszcie wybrzmieć. Przedstawiliśmy go z różnych perspektyw, z poziomu historyków, literaturoznawców, kulturoznawców, językoznawców, muzealników a także ludzi muzyki, a więc spektrum bardzo szerokiego. To było spotkanie dwóch kultur z różnych stron Bałtyku – powiedziała prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska.

Tradycyjnie wygłoszone referaty zebrane zostaną w postaci publikacji, a prof. Daniel Kalinowski już zapowiada, że kolejne konfrontacje kulturowe odbędą się pod nazwą „Wielkie Pomorze – kontekst rosyjski”.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza