MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne muzeum zabaw i zabawek w Lęborku

(greg)
Jako, że ciężko udokumentować inaczej np. popularną dawniej w Polsce grę w klasy czy też wyścigi kapsli, to sfilmowane materiały będą uwiecznione na płycie i będą miały charakter wirtualny.
Jako, że ciężko udokumentować inaczej np. popularną dawniej w Polsce grę w klasy czy też wyścigi kapsli, to sfilmowane materiały będą uwiecznione na płycie i będą miały charakter wirtualny. sxc.hu
Lęborskie muzeum - jako jedyna polska placówka, przyłączyło się do międzynarodowego projektu "Childhood. From Remains to Heritage", czyli wirtualnego muzeum zabawek.

Głównym liderem projektu "Childhood. From Remains to Heritage" jest Rumunia, a współorganizatorem Francja. Muzeum w Lęborku przystąpiło do projektu w odpowiedzi na zaproszenie ze strony Rumunii.

-Wcześniej nie współpracowaliśmy z rumuńską placówką. Decyzję o współpracy podjęto jednak na podstawie efektów naszych, wcześniejszych działań. Inaczej mówiąc, w takiej branżowej poczcie pantoflowej, rumuński partner usłyszał, że warto się do nas odezwać - tłumaczy Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku.

Głównym celem projektu jest porównanie dzieciństwa w różnych kulturach poprzez zabawy, zabawki i ich kontekst kulturowy.

Oprócz Rumunii, Francji i Polski w działaniach mają pomagać także placówki muzealne z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Szwecji.

Każdy partner projektu będzie tworzył własne muzeum dzieciństwa. A jako że ciężko udokumentować inaczej np. popularną dawniej w Polsce grę w klasy czy też wyścigi kapsli, to sfilmowane materiały będą uwiecznione na płycie i będą miały charakter wirtualny.

W Lęborku oprócz takich multimedialnych materiałów powstanie także specjalna publikacja dokumentująca dziecięce zabawy. Placówka chce nawiązać również kontakt z grupą entuzjastów, która w Łebie w sezonie prowadzi Muzeum Zabawek.

- Chcemy pokazać, jak wyglądały zabawy kiedyś i jakich zabawek używano, jak bawią się dzieci w różnych krajach, jak tam podchodzi się do dzieciństwa. Celem projektu jest łączenie pokoleń poprzez animowanie wspólnych gier, zabaw, obrzędów. Stworzenie dialogu kulturowego na temat dziedzictwa dzieciństwa w różnych regionach Europy, a tym samym uświadomienie nam wszystkim prawdy o tym, że dzieciństwo jest jedną z najważniejszych przesłanek w identyfikacji kulturowej, wspólnej historii - tłumaczy dyrektorka muzeum.

W ramach projektu zaplanowano wiele warsztatów: obyczaje świąteczne - wspólne robienie ozdób bożonarodzeniowych, czy malowanie jajek przed Wielkanocą. Nie zabraknie rodzinnych gier, dawnych wyliczanek, zabaw z czasów babć i dziadków.

Dokładne termin warsztatów ma być jednak znany po majowym spotkanu z inicjatorami projektu, podczas którego zostanie opracowany szczegółowy harmonogram wszelkich działań.

- Lębork odwiedzą nasi partnerzy z Rumunii i Francji. A my chcemy wysłać dwóch wolontariuszy do Paryża - zapowiada Mariola Pruska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza