MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska przegrywa w konsultacjach o nazwę ulicy w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Wisława Szymborska przegrywa w konsultacjach o nazwę ulicy w Słupsku
Wisława Szymborska przegrywa w konsultacjach o nazwę ulicy w Słupsku Łukasz Capar
Więcej głosów negatywnych niż pozytywnych za zmianą nazwy ulicy Zachodniej w Słupsku na ulicę Wisławy Szymborskiej. Ale, przypomnijmy, wynik konsultacji nie jest wiążący dla naszego samorządu.

W Słupsku zakończyły się kilkutygodniowe konsultacje zmiany nazwy ulicy Zachodniej na ulicę noblistki, poetki Wiesławy Szymborskiej. Zadano w nich proste pytanie: Czy chce Pan/Pani, aby nazwę ulicy „Zachodniej” zmieniono na „Wisławy Szymborskiej”?

Wnioski z odpowiedzi słupszczan są dwa. Pierwszy, coraz mniej mieszkańców interesują takie sprawy jak zmiana nazwy ulicy. Na spotkanie konsultacyjne nie przyszedł nikt. Nikt też z mieszkańców miasta nie zadzwonił na specjalne poświęcone tej sprawie dyżury telefoniczne.Nikt też z radnych miejskich nie wziął udziału w konsultacjach. Drugi, tylko osiem osób wypowiedziało się w elektronicznej ankiecie.

W raporcie z konsultacji czytamy, że więcej osób było na "nie". Jedna z opinii była polityczna:

"„W 1953 sygnatariuszka Rezolucji Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego, popierającej skazanie na karę śmierci w sfingowanym procesie: Edwarda Chachlicę,Michała Kowalika i księdza Józefa Lelitę”. Tworzyła komunistyczne wiersze ku czci Stalina, Lenina, PZPR itd. Mamy dość kandydatów z terenu Słupska choćby,którzy czekają na swoją ulicę, nie mówiąc o tych z historii Polski".

Kolejna negatywna:
"Uważam, że Wisława Szymborska mimo swej wielkości nie wniosła dla Słupska żadnej wartości w przeciwieństwie do radnego Jana Lange, który jest od wielu kadencji piewcą ładu. Dlatego uważam, że ta ulica powinna nosić nazwę Radnego Jana Lange.Jemu się ta ulica należy".

Pozostałe wypowiedzi na "nie" zauważały, że nazwa ulica Zachodnia, która jest po zachodniej stronie miasta jest apolityczna i dobra.

Za zmianą nazwy były tylko trzy opinie mieszkańców. "Noblistka, zasłużona poetka", "Czas najwyższy, by więcej kobiet znaczących dla kraju uczcić w Słupsku". Jak widać podkreślano tu i płeć i dokonania noblistki.

Jednak, o czym, już wielokrotnie pisaliśmy, opinie wyrażone w konsultacjach przez słupszczan nie są wiążące dla słupskiego samorządu.

"Na sesję Rady Miejskiej w Słupsku przygotowany zostanie projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy przedmiotowej ulicy. W projekcie uchwały umieszczona zostanie nazwa i lokalizacja, które były przedmiotem konsultacji. Rada - po zapoznaniu się z projektem uchwały i wynikami konsultacji - podejmie ostateczną decyzję o przyjęciu proponowanej zmiany nazwy ulicy" - czytamy w podsumowaniu raportu z konsultacji.

Jak podkreśla ratusz w uzasadnieniu przygotowanej na sesję uchwały o zmianie nazwy ulicy Zachodniej:
"Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 listopada 2022 r. rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. W br. obchodzimy też setną rocznicę jej urodzin. Z tej okazji Prezydent Miasta Słupska, w uznaniu zasług poetki, postanowiła wystąpić z inicjatywą uhonorowania tej powszechnie znanej polskiej poetki, eseistki, krytyczki, tłumaczki, felietonistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, damy Orderu Orła Białego, poprzez nadanie jednej z ulic naszego miasta nazwy „Wisławy Szymborskiej". W ocenie wnioskodawczyni ulica Wisławy Szymborskiej powinna być zlokalizowana w rejonie, w którym nazwa ta będzie nawiązywać tematycznie do nazw już istniejących. Warunek ten spełnia obecna ul. Zachodnia, zlokalizowana w rejonie, w którym znajdują się ulice, których nazwy pochodzą od polskich poetów".

INFORMACJA ENCYKLOPEDYCZNA DOTYCZĄCA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ (przygotowana przez urzędników ratusza)

Wisława Szymborska – ur. 2 VII 1923 r. w Kórniku, w Poznańskiem; zm. 1 II 2012 w Krakowie.Od 1929 r. mieszkała w Krakowie, w latach 1945–1948 studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w marcu 1945 wierszem Szukam słowa, ogłoszonym w dodatku do „Dziennika Polskiego”. W latach 1953-1981 pracowała w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie prowadziła dział poezji i stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe (wznowioną później na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” − „Gazeta o Książkach”).Wybór tych felietonów opublikowany został kilkakrotnie w formie książkowej.

Szymborska wydała 13 tomików wierszy: Dlatego żyjemy (1952), Pytania zadawanie sobie (1954),Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek(1993, 1996), Chwila (2002), Dwukropek (2005), Utaj (2009) oraz – wydany pośmiertnie, niedokończony tom Wystarczy (2012).
Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.Publikowała także przekłady poezji, głównie z francuskiego i niemieckiego.W 1991 r. Szymborska otrzymała Nagrodę im. Goethego, w 1995 r. została laureatką Nagrody
Herdera. W maju 1995 r. Uniwersytet Poznański nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 1996 Wisława Szymborska otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu oraz literacką nagrodę Nobla.

W 2001 r. została członkiem honorowym American Academy of Arts and Letters. W 2011 r.uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza