Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WWF pokaże jak ratować zwierzęta po katastrofie na Bałtyku

red
Zagrożenie wyciekiem ropy naftowej na Bałtyku jest coraz bardziej prawdopodobne w związku ze wzmożonym ruchem statków. Ropa naftowa jest silnie toksyczną substancją. Poza ogromem szkód, jakie może wyrządzić, przenika do układu pokarmowego ptaków i innych zwierząt morskich, a także sprawia, że pióra ptaków tracą wodoodporność.

W odpowiedzi na to zagrożenie Fundacja WWF Polska w dniach 30 września – 1 października współorganizuje w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej szkolenie dla 150 osób nt. udzielania pomocy zaolejonym zwierzętom.

Warsztaty skierowane są do wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, lekarzy weterynarii i innych wolontariuszy (ornitologów, obrączkarzy). Dzięki temu będą oni przygotowani na wypadek wystąpienia rozlewu olejowego i konieczności podjęcia akcji ratowania poszkodowanych zwierząt. Silnie zabrudzone ropą naftową ptaki nie mają szans na przeżycie bez pomocy człowieka. Dlatego, niezwykle ważna jest szybka pomoc, odcięcie dostępu do skażonego terenu i transport poszkodowanych ptaków do miejsca, gdzie można oczyścić im pióra.

„Nauczymy ok.150 osób uczestniczących w szkoleniu, jak ratować zwierzęta, które ucierpiały na skutek wycieku lub rozlewu ropy naftowej. To już drugie szkolenie o tej tematyce, w które zaangażowana jest Fundacja WWF Polska. Zagrożenie jest realne ze względu na coraz większe rozmiary statków oraz stale rosnący ruch na Bałtyku. Musimy przygotować się na najgorszą możliwą ewentualność, czyli na to, że w każdej chwili tysiące ton ropy może wyciec do morza. Mamy nadzieję, że dzięki umiejętnościom nabytym na szkoleniu, w kryzysowej sytuacji, uda nam się uratować jak największą liczbę zwierząt” – mówi Maria Jujka - Radziewicz z WWF.

W Bałtyku już kilka razy mieliśmy do czynienia z wyciekami ropy, w wyniku których ucierpiały ptaki. Dodatkowo, według szacunków specjalistów, tysiące ptaków ginie rocznie wskutek mniejszych wycieków lub nielegalnych zrzutów substancji niebezpiecznych. Są to jednak często działania na małą skalę i zazwyczaj pozostają niezauważone.

„Musimy pamiętać, że ciąży na nas obowiązek minimalizowania skutków działalności człowieka, które w sposób negatywny odbijają się na środowisku naturalnym. Przede wszystkim jednak liczy się fakt, że działania podejmowane w ramach rehabilitacji dzikich zwierząt są w stanie zredukować cierpienie poszkodowanych ptaków i stać się narzędziem ochrony lokalnych i regionalnych populacji zagrożonych gatunków” – dodaje Maria Jujka – Radziewicz.

Najbliższe szkolenie jest tylko jednym z wielu projektów realizowanych przez Błękitny Patrol WWF nad polskim morzem. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF nagrali krótki film o swojej pracy z udziałem oddanego sprawom ochrony przyrody aktora, ambasadora WWF – Marcina Dorocińskiego. Opowiadają w nim o tym jak pomagają żyjącym w Bałtyku zwierzętom – fokom, morświnom i ptakom morskim oraz jak chronią środowisko morskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza