MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory dyrektorów znów uspołeczniono

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku, podczas konkursu może się pochwalić bardzo wysoką pozycją szkoły w tegorocznym rankingu „Perspektyw”
Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku, podczas konkursu może się pochwalić bardzo wysoką pozycją szkoły w tegorocznym rankingu „Perspektyw” Łukasz Capar
W kwietniu odbędą się pierwsze konkursy na dyrektorów w słupskich szkołach i przedszkolach według nowych zasad.

Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku w Słupsku już w połowie kwietnia konkursy odbędą się m.in. w ekonomiku, w SP nr 1 i SP nr 10 oraz w przedszkolach miejskich nr 1, 5, 7 i 8. Nie będą natomiast organizowane w podstawówkach i liceach, których częścią od września staną się wygaszane gimnazja. Tymi placówkami nadal zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy, a dyrektorzy gimnazjów zostaną ich zastępcami.

W ramach przygotowania do konkursu każdy dyrektor, który zdecyduje się na start w nim, będzie musiał zdobyć ocenę swojej pracy. - Ocena jest ważna dwa lata, więc ci dyrektorzy, którzy niedawno ją uzyskali, nie będą ponownie oceniani. Natomiast ci, którzy jej nie mają, będą oceniani według nowych zasad - informuje Anna Sadlak, dyrektor wydziału edukacji w słupskim ratuszu.

Zmiana będzie polegała na tym, że dotychczas ocenę końcową dyrektora wystawiał organ prowadzący szkołę, czyli w Słupsku prezydent miasta. Teraz natomiast ten obowiązek będzie spoczywał na Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

W środowisku oświatowym ta zmiana budzi mieszane odczucia, chociaż część nauczycieli twierdzi, że jest dobra, bo bardziej pod uwagę powinny być brane wyniki szkoły niż zdolności menadżerskie dyrektora.

Skład komisji konkursowych też się nieco zmieni, gdyż powiększy się liczba osób je tworzących. Znowu bowiem z jednego do dwóch zwiększono liczbę przedstawicieli rad pedagogicznych i rad rodziców. W komisji nadal będzie pracowało po trzech przedstawicieli organu prowadzącego i kuratorium oświaty. Ponadto wejdą do nich reprezentanci związków zawodych. W sumie komisja może liczyć nawet do 12 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa tygodnia. Beata Chrzanowska o reformie oświaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza