Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe już w niedzielę. W Słupsku wybierzemy prezydenta i radnych

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Archiwum Gp24
W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. W Słupsku pójdziemy do urn, by wybrać prezydenta miasta, radnych do rady miejskiej oraz sejmiku wojewódzkiego. O jedną kartę do głosowania więcej otrzymają mieszkańcy powiatu słupskiego.

Wyborcy ze Słupska w niedzielę swój głos będą mogli oddać na jednego z czterech kandydatów na urząd prezydenta miasta: Krystynę Danilecką-Wojewódzką, Pawła Szewczyka, Adama Sędzińskiego lub Adama Tredera. Mieszkańcy spośród 124 kandydatów wybiorą także 23 miejskich radnych oraz zadecydują, kto zasiądzie w sejmiku województwa pomorskiego.

Wyborcy z gmin powiatu słupskiego dostaną od komisji wyborczej jedną kartę więcej. Zagłosują na kandydatów do rady miasta lub gminy, sejmiku województwa, ale również do rady powiatu. Oprócz tego, ich głosy rozstrzygną o tym, kto zasiądzie w fotelu burmistrza lub wójta.

Jak zagłosować?

Mieszkańcy Słupska, który wzięli udział w wyborach parlamentarnych nie będą mieli problemu z trafieniem do lokali wyborczych – będą się one bowiem znajdować w tych samych lokalizacjach, co w październiku. W Słupsku obwodów głosowania będzie 47 – cztery z nich to obwody zamknięte, czyli Areszt Śledczy, dwa słupskie szpitale i Dom Pomocy Społecznej.

Aby móc oddać głos, w lokalu wyborczym należy stawić się osobiście, zabierając ze sobą dokument ze zdjęciem, który należy okazać komisji.

- To może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, ale też legitymacja studencka – wymienia Łukasz Kobus, sekretarz Miasta Słupsk. - Możemy korzystać też z aplikacji mObywatel. Jeżeli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z tej aplikacji musi pamiętać, że ta aplikacja musi być aktywna, czyli flaga, która się wyświetla w aplikacji przy dowodzie osobistym musi falować. Jeśli nie faluje, przedstawiciel obwodowej komisji może odmówić wydania karty do głosowania i zażądać innego dokumentu. Tak mówią wytyczne.

- Każdy wyborca otrzyma trzy karty do głosowania. Karta będzie biała, ale nazwiska będą na różnych kolorach. Kolorem szarym będą oznaczeni kandydaci do rady miejskiej, kolorem niebieskim kandydaci do sejmiku województwa pomorskiego i kolorem różowym kandydaci na urząd prezydenta miasta – tłumaczy Łukasz Kobus.

Analogicznie oznaczeni zostaną kandydaci do rad gmin oraz na burmistrzów i wójtów. Z kolei żółtym kolorem zostanie oznaczona karta z kandydatami do rady powiatu.

Na każdej z otrzymanych kart należy postawić jedynie jeden znak „X” – w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować. Ważne, aby dwie ukośne linie krzyżowały się w obrębie kratki. W przeciwnym razie głos będzie nieważny.

Osoby, które nie mogą stawić się osobiście w lokalach wyborczych mogły skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.

- Osoby, które chciały z takiej możliwości skorzystać już swoje zgłoszenia dostarczyły do urzędu. 23 osoby będą głosowały za pośrednictwem pełnomocnictwa, 7 osób zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne. Te osoby już otrzymały swoje pakiety wyborcze, więc już mogły skreślić swoich kandydatów na kartach do głosowania – mówi Łukasz Kobus.

Lokale wyborcze w całej Polsce będą czynne od godz. 7 do godz. 21. Wyniki wyborów w poszczególnych gminach poznamy najprawdopodobniej już w poniedziałek. W przypadku wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta może dojść do drugiej tury. Tę zaplanowano na 21 kwietnia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza