Zobacz
  jak powstawały rakiety

  TARCZA ANTYRAKIETOWA

  Rozwiń
  Wyborczy poradnik gp24.pl

  Wyborczy poradnik gp24.pl

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Poprzednie wybory parlamentarne w Słupsku.

  Poprzednie wybory parlamentarne w Słupsku. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Przyspieszona kampania wyborcza nabiera rozpędu. Z dnia na dzień atakuje nas coraz więcej reklam i przedwyborczych wiadomości.
  Poprzednie wybory parlamentarne w Słupsku.

  Poprzednie wybory parlamentarne w Słupsku. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl publikacji, które będą dotyczyć zbliżających się wyborów.

  21 października w całym kraju wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Nie będziemy mieli wpływu na wybór całego składu Sejmu i Senatu, ale o nasze głosy będą się ubiegać kandydaci z okręgu słupsko- -gdyńskiego.

  W rezultacie zdecydujemy, komu przypadnie 14 mandatów poselskich i dwa mandaty senatorskie. Już wiadomo, że o miejsca w Sejmie w naszym okręgu walczyć będzie 162 kandydatów.

  Będziemy wybierać spośród sześciu list wyborczych, które wystawiły komitety wyborcze Lewicy i Demokratów, Ligi Polskich Rodzin, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony RP oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  Z kolei o trzy mandaty senatorskie ubiegać się będzie 10 kandydatów, którzy pochodzą z różnych miejscowości na Pomorzu. Po dwóch kandydatów wystawiły komitety PiS, PO, LiD, a po jednym - PSL, LPR, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz bliżej nieznany komitet Narodowego Odrodzenia Polski.
  Kandydaci już zaczęli produkować i kolportować swoje materiały reklamowe. Wkrótce, aby ułatwić naszym Czytelnikom wybór, będziemy prezentować poszczególne listy wyborcze i pytać kandydatów o szczegółowe kwestie, które interesują wyborców.

  Tymczasem trwają przygotowania do wyborów. Wójtowie gmin oraz burmistrzowie i prezydenci miast już powołali obwodowe komisje wyborcze, które będą liczyć oddane głosy w lokalach wyborczych.

  Wkrótce na tablicach ogłoszeniowych w gminach i miastach pojawią się plakaty informujące o tym, gdzie będzie odbywać się głosowanie. Trzeba na nie zwrócić uwagę, abyśmy w dniu głosowania nie byli zaskoczeni ewentualnymi zmianami.

  Na naszych stronach internetowych prezentujemy pełne listy kandydatów do parlamentu.

  Terminarz

  > Od 30 września do 7 października żołnierze służby zasadniczej mogą występować o wpisanie do spisu uprawnionych do głosowania w miejscu, gdzie służą.

  > Do 11 października zainteresowani mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, gdzie są zameldowani na pobyt czasowy.

  > Do 16 października mają czas wyborcy przebywający za granicą, aby się dopisać do obwodu głosowania utworzonego za granicą dla tych, którzy wyjechali tam m.in. do pracy.

  > Do 19 października ci, którzy w dniu głosowania będą przebywać poza miejscem zameldowania, mogą wystąpić w urzędzie gminy lub miasta o zaświadczenie potwierdzające prawo do głosowania. Należy to zrobić w godzinach pracy urzędu.

  > 21 października - odbędą się wybory. Rozpoczną się o godz. 6 i będą trwać Poprzednie wybory parlamentarne w Słupsku. do godz. 20.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo