Kraj > PiS tworzy "gabinet cieni"

  Kraj > PiS tworzy "gabinet cieni"

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Liderzy Prawa i Sprawiedliwości pracują nad stworzeniem własnego "gabinetu cieni". Ostateczna decyzja komu przypadnie jaka "teka" ma zapaść w najbliższych dniach - informuje serwis newsweek.pl.

  Politycy PiS chcą dokładnie patrzeć na ręce rządowi Donalda Tuska, dlatego prezes Jarosław Kaczyński ma wyznaczyć osoby monitorujące poszczególne resorty, z angielska zwanych "speakerami".

  - Zwyczaj tworzenia gabinetów cieni jest dobrze znany w krajach demokratycznych. To dobry pomysł, bo w ten sposób opozycja przygotowuje się do przejęcia władzy - uważa Tadeusz Cymański.

  Jak dowiedział się "Newsweek" odbyły się już pierwsze rozmowy z kandydatami. Według naszych informacji odpowiedzialny za politykę zagraniczną ma być Paweł Kowal lub Paweł Zalewski. Karol Karski miałby pilnować czy Platforma Obywatelska wystarczająco dba o polskie interesy w Unii Europejskiej.

  Recenzowanie przygotowań do Euro 2012 ma przypaść Elżbiecie Jakubiak. Nowego szefa resortu kultury miałby mieć na oku Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Ewentualne nieprawidłowości w ministerstwie zdrowia chciałby tropić Bolesław Piecha. O misję w rządzie na niby zabiega podobno nawet Krzysztof Putra, dotychczasowy wicemarszałek Senatu.

  Teoretycznie ministrami w gabinecie cieni powinni zostać odchodzący szefowie resortu, bo oni są najlepiej zorientowani w danej problematyce, ale nie wszyscy chcą się bawić w takie pozorowane rządzenie - mówi jeden z liderów PiS i dodaje, że wybrane osoby muszą być rzeczywiście aktywne. - Platforma jako opozycja powołała z szumem taki gabinet, a po dwóch tygodniach, nawet najpracowitsi posłowie przestali cokolwiek robić. To była kompromitacja. Gdyby nasz "gabinet" miał pracować tak samo, to lepiej byłoby go nie powoływać - zastrzega jeden rozmówców tygodnika z PiS.

  Jak się dowiedział "Newsweek", walka o wirtualne stołki zaostrzy się po rozdaniu przez prezesa PiS bardziej namacalnych stanowisk - wicemarszałka Sejmu, szefa klubu i przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji sejmowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo