Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrzeże: Sezon był udany

Joanna Maraszek [email protected] 91 321 46 49
Wybrzeże: Sezon był udanyProblemem do rozwiązania w Międzyzdrojach jest brak miejsc parkingowych...
Wybrzeże: Sezon był udanyProblemem do rozwiązania w Międzyzdrojach jest brak miejsc parkingowych... Fot. Bogna Skarul
Ostatni sezon jeszcze przed konkretnymi podliczeniem zysków został uznany za najlepszy w ostatnich latach.

To zasługa idealnej pogody, jakie zaserwowało nam tegoroczne lato. Turyści doceniali uroki morza w upalne dni, przedłużając niejednokrotnie pobyt na wybrzeżu. Włodarze nadmorskich miast mówią jednogłośnie, że takiego sezonu nie było już dawno. Skorzystali na nim hotelarze, restauratorzy i handlowcy. Wszyscy są zadowoleni. Wczasowicze z udanych wakacji. Miasta z wpływów do budżetu. Poza podliczaniem zysków, zajęli się także planami na sezon przyszły.

  • W tym roku skarg było niewiele

- Świnoujście odwiedziło wielu turystów. Równie dobrze oceniają go mieszkańcy, którzy główny dochód czerpią z turystyki. Hotele i pensjonaty zanotowały wysokie obłożenie; ciężko było znaleźć wolną kwaterę - podsumowuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Myślę, że wszystkie działania i inwestycje podejmowane, od wielu zresztą lat, z myślą o turystach przynoszą rezultaty. Bogaty kalendarz imprez rekreacyjno-sportowych, takie festiwale jak: Karuzela Cooltury, FAMA, Festiwal Piosenki Morskiej WIATRAK, Świnoujskie Wieczory Organowe, Sacrum non Profanum sprawiają, że każdy, nawet w razie braku pogody, mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Jednak nawet najbogatsza oferta nie zaspokoi nieraz wygórowanych oczekiwań wczasowiczów. Zawsze znajdzie się coś, co można poprawić. Jakie wnioski wypłynęły po tym sezonie. Czy coś trzeba poprawić w mieście na przyszły rok?

- W czasie mojej dziesięcioletniej pracy w świnoujskim magistracie był to sezon, w którym najmniej było skarg turystów: na dziury w ulicach, komary, czy wałęsające się dziki - _mówi Robert Karelus. - _Przed nami na pewno jeszcze wiele do zrobienia. Każdy mijający sezon stanowi materiał do przemyślenia i podejmowania konkretnych działań. Przy tak dużej liczbie turystów musi nastąpić poprawa systemu parkingów miejskich i być może, w celu zwiększenia rotacji pojazdów, poszerzenie strefy płatnego parkowania w dzielnicy nadmorskiej.

  • Parkingi i toalety

Zdaniem miasta nowe miejsca parkingowe powinny się pojawić w centrum, które jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów. A w ciągu najbliższych dwóch lat, w kwartale ulic Piastowskiej i Bema, powstanie pierwszy parking wielopoziomowy.
- Drugą rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę, jest zwiększenie dostępności do toalet - mówi Robert Karelus. - Mimo iż powstały dwie nowe - przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażona w windę, toaleta przy ulicy Dąbrowskiego i w pełni zautomatyzowana przy ulicy Matejki. Tego typu nowoczesne obiekty chcemy zlokalizować i w innych najbardziej odwiedzanych punktach miasta.

  • Największy problem to promy

Większość mankamentów może być zrealizowana, ale pozostaje jeden, niezmienny od lat problem promów.

- Szkoda tylko, że nie będziemy mogli w przyszłym roku zrealizować głównego postulatu i marzenia wielu osób odwiedzających Świnoujście, aby połączyć w końcu wyspy Wolin i Uznam tunelem lub mostem - ubolewa rzecznik. - Zapewniam jednak, że dla dyrekcji Żeglugi Świnoujskiej ten sezon letni był doskonałym poligonem. Dzięki zaangażowaniu załóg i pracowników technicznych nasze promy kursowały bez zarzutu przeprawiając kilka tysięcy pojazdów dziennie. Kosztowało to około 500 tysięcy złotych dodatkowo.
Jednak w ogólnym rozrachunku lato oceniane jest pozytywnie. Nie tylko wzgląd finansowy miał na to przełożenie.

- Można powiedzieć, że lato było w miarę spokojne. Mieliśmy wiele zgłoszeń, głównie chodziło o zakłócanie ciszy i porządku społecznego, jednak tak dzieje się co roku. Takie zdarzenia nie odbiegały od tego, co działo się w ubiegłych latach - mówi Beata Olszewska, rzeczniczka Policji w Świnoujściu - Miały miejsce dwa tragiczne zdarzenia. Pierwszym było śmiertelne potrącenie pieszego, który szedł nocą środkiem jezdni. Drugim, śmierć starszej kobiety, która utonęła w trakcie kąpieli w morzu.

  • Wsparcie z Piły i Słupska

W sezonie letnim świnoujska policja miała wsparcie około 15-stu funkcjonariuszy z Piły i Słupska. Ponadto działał patrol rowerowy, który czuwał nad bezpieczeństwem w dzielnicy nadmorskiej, szczególnie w okolicach promenady i samej plaży. W trakcie każdego weekendu działały wzmożone patrole drogowe, które kontrolowały trzeźwość kierowców. Na jeździe w stanie nietrzeźwości przyłapano kilkadziesiąt osób z czego rekordzistą był mężczyzna poruszający się samochodem, mający ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Zabezpieczaliśmy mecze podwyższonego ryzyka, które rozgrywały się w Świnoujściu i obyło się bez incydentów. Poza spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych przez kibiców, nie mięliśmy z nimi żadnego problemu - dodaje pani rzecznik.

  • W Międzyzdrojach dobry sezon, ale

Inne miasta i wsie nadmorskie również sezon 2013 oceniają bardzo dobrze. Zdecydowanie lepiej niż poprzednie lata. W nich także mówi się o powodzeniu branż hotelarskiej i gastronomicznej
- Pojawiło się znacznie więcej turystów, niż w ubiegłym roku. Miasto skorzystało na tym bardzo. Na razie nie mówimy o konkretnych sumach. Czas na podsumowanie sezonu pod każdym względem - bezpieczeństwa, turystyki i innych aspektów związanych z funkcjonowaniem miasta w sezonie, przyjdzie w październiku na Sesji Rady Miasta - tłumaczy Henryk Nogala, rzecznik prasowy Gminy Międzyzdroje. - Będziemy nie tylko podliczać korzyści jakie przyniósł nam udany sezon. Musimy także zastanowić się nad poprawieniem, tego, co nie działa, jak powinno. Na pewno taką rzeczą są parkingi. Kiedy przyjeżdża wielu turystów, samochody stają się problemem.
Rzecznik dodaje, że w przyszłym sezonie miasto postara się, by każdy mógł znaleźć miejsce na zaparkowanie swojego samochodu.

  • W Międzywodziu chcą ścieżki

W Międzyzdrojach zabrakło parkingów a co latem działo się Międzywodziu?
- Od kiedy wprowadziliśmy strefę płatnego parkowania, nie ma problemu ze znalezieniem miejsc, bo każdy stara się zostawić samochód poza tym obszarem i się przespacerować - mówi Stanisław Mączka, sołtys Międzywodzia. - Przydałaby się na pewno ścieżka rowerowa. Będziemy się starać o to, by została wybudowana do przyszłego roku.

- Już dawno nie odwiedziło nas tylu wczasowiczów - stwierdza Barbara Zaręba, sołtys Dziwnówka. - Bylismy przygotowani na ten sezon dość dobrze. Postaraliśmy się o nowe drogi wraz z parkingami i chodnikami, piękne kwiaty w mieście. Zadowoleni byli wszyscy i wczasowicze i my. Mam nadzieję, że dzięki wpływom z opłat klimatycznych uda nam się wygospodarować pieniądze na plac zabaw dla dzieci. Tego na prawdę brakuje. Chcemy też postarać się o nowe zejście na plażę. Dziwnówek to miejsce dla osób starszych i rodziców z dziećmi, więc odpowiednie zejście na pewno by się nam przydało.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza