MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Ryszarda Horowitza w Galerii Poziom 4. Filharmonii. Artysta obchodził w Szczecinie 85. urodziny [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Ryszard Horowitz w dniu swoich 85. urodzin otworzył w Filharmonii wystawę pt. „Retrospektywa” najważniejszych dzieł z lat 1969-2022
Ryszard Horowitz w dniu swoich 85. urodzin otworzył w Filharmonii wystawę pt. „Retrospektywa” najważniejszych dzieł z lat 1969-2022 Andrzej Szkocki
Ryszard Horowitz w dniu swoich 85. urodzin otworzył w Filharmonii wystawę pt. „Retrospektywa” najważniejszych dzieł z lat 1969-2022.

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na słynnej „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

W 1959 roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Tam poznał jednego ze swoich mistrzów – wybitnego fotografa Richarda Avedona. Horowitz asystował mu przy wielu projektach, m.in. podczas sesji zdjęciowej Salvadora Dalego w 1963 roku. W pracowni Avedona Horowitz spotkał Alexeya Brodovitcha, najbardziej wpływową postać wśród fotografów amerykańskich określanych mianem Szkoły Nowojorskiej. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał. Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 roku pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku.

W 1967 roku otworzył własną agencję fotograficzną, którą prowadzi do dziś. Zaczął angażować się w grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny styl, mocno eksperymentalny. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny rodem z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

W 1983 roku otrzymał tytuł Amerykańskiego Fotografa Roku, a w 1991 – przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Fotografów Reklamowych – główną nagrodę w kategorii Best in Special Effects in Photography. Określany mianem surrealisty fotografii i sztukmistrza obiektywu, od kilku lat nie zajmuje się już reklamą. Eksperymentuje, poznaje nowe techniki, urządzenia optyczne i cyfrowe. Sam nazywa swoje prace fotokompozycjami. Nagradzany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W 2008 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa w szczecińskiej Filharmonii to spontaniczny spacer po różnych momentach twórczości Horowitza, prezentujący jego podejście do tak różnorodnych tematów jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

Wystawa będzie dostępna od 11 maja do 25 sierpnia w Galerii Poziom 4. w dniach otwarcia galerii. Przestrzeń wystawienniczą można zwiedzić w:

  • soboty w godzinach 12:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)
  • niedziele w godzinach 12:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński