Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z plikiem zaświadczeń dopiero na zabieg w szpitalu

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Przepisy wewnętrzne słupskiego szpitala regulują, jakie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonania operacji musi dostarczyć pacjent przed przyjęciem na oddział ortopedyczny.
Przepisy wewnętrzne słupskiego szpitala regulują, jakie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonania operacji musi dostarczyć pacjent przed przyjęciem na oddział ortopedyczny. Łukasz Capar
Schorowana pacjentka denerwuje się, że przed zabiegiem w szpitalu sama musi zadbać o zaświadczenia od specjalistów.

Pani Joanna z Ustki czeka na planowany zabiega na oddziale chirurgii ortopedycznej słupskiego szpitala. - Tacy pacjenci jak ja zmuszani są do dostarczenia przed zabiegiem zaświadczeń od różnych specjalistów, że zabieg może się odbyć. Trzeba mieć zaświadczenia, m.in. od dentysty, laryngologa, ginekologa, zdjęcie RTG klatki piersiowej - opowiada pani Joanna. - Jeśli chce się to wszystko zebrać, potrzeba dużo czasu, a prywatnie - dużo pieniędzy, bo jedna wizyta to co najmniej 100 zł.

Nasza czytelniczka zastanawia się, czy lekarze szpitala nie mogą skonsultować pacjenta na oddziale, bezpośrednio przez zabiegiem. - Oczekuję na taką planowaną operację, poruszam się z dużym trudem i nie stać mnie, ze skromnej emerytury, na prywatne wizyty u lekarzy. Natomiast obawiam się, że jak zacznę umawiać się w przychodniach w ramach ubezpieczenia NFZ, to napotkam na tak długie kolejki, że zaświadczenie straci ważność - mówi ustczanka.

Niestety, przygotowując się do zabiegu w słupskim szpitalu, pacjent sam musi zadbać o odpowiednią dokumentację i przygotowanie się do niego. Okazuje się, że w słupskim szpitalu regulują to przepisy wewnętrzne, konkretnie tzw. procedura ogólna - przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w trybie planowym.

- Zgodnie z nią pacjent ma zapewnioną profesjonalną opiekę lekarską i pielęgniarską zgodnie z aktualną wiedzą kliniczną podczas przygotowania chorego do planowanego zabiegu operacyjnego - informuje Alicja Rojek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - W związku z powyższym pacjent otrzymuje wskazówki w celu odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.

Pierwszym niezbędnym etapem przygotowania pacjenta do zabiegu z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej, jest zaszczepienie się przeciw WZW typu B. Natomiast drugim etapem przygotowania jest uzyskanie zaświadczeń o stanie zdrowia i o przeciwwskazaniach do zabiegu operacyjnego od lekarzy: laryngologa, ginekologa, internisty-lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i kardiologa, jeśli leczy się on w poradni kardiologicznej. Zaświadczenia te muszą być nie starsze niż dwa miesiące.

- Każdy pacjent przed odbyciem zabiegu musi przebyć zarówno pierwszy, jak i drugi etap przygotowania. Bez tego nie zostanie dopuszczony do planowych operacji - zaznacza Alicja Rojek.

Dodaje ona, że każdy pacjent przed przyjęciem na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej słupskiego szpitala dostaje dokładne wskazówki, jak przygotować się do przyjęcia. Np. oprócz poddania się szczepieniu i dostarczenia wymienionych zaświadczeń, wieczorem przez przyjściem do szpitala powinien wykąpać się, obciąć paznokcie i zmyć lakier ze stóp i rąk, zabrać przyjmowane leki, piżamę i ręcznik.

Zobacz także: Prezes słupskiego szpitala: jesteśmy bliscy porozumienia z chirurgami

Czytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza