Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójstwo w Główczycach, tragedia na morzu. Przegląd wydarzeń "Głosu Pomorza"

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Miniony tydzień obfitował w wiele ważnych dla regionu wydarzeń. Były też tragedię. Mieszkańcami regionu wstrząsnęło morderstwo w Główczycach.
Miniony tydzień obfitował w wiele ważnych dla regionu wydarzeń. Były też tragedię. Mieszkańcami regionu wstrząsnęło morderstwo w Główczycach. Archiwum gp
Miniony tydzień obfitował w wiele ważnych dla regionu wydarzeń. Były też tragedię. Mieszkańcami regionu wstrząsnęło morderstwo w Główczycach.

13 stycznia

- Kilka tysięcy gdańszczan oddały hołd zamordowanemu 5 lat temu Pawłowi Adamowiczowi. Po uroczystości na Targu Węglowym rodzina, władze miasta, przybyli z kraju goście i tłum uczestników przeszedł do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się międzywyznaniowa modlitwa przy miejscu pochówku prezydenta Gdańska.

14 stycznia

- 31 lat temu na Bałtyku zatonął polski prom Jan Heweliusz. Zginęło 55 osób. Tej nocy, ze środy na czwartek, z 13 na 14 stycznia 1993 roku Bałtyk rzeczywiście pokazywał swoją siłę. Wielu marynarzy nabrało się już, sądząc, że to przecież tak niewielki akwen, więc i sztormy muszą być na nim całkiem znośne. Tymczasem nasze morze ma krótką, zrywną falę, często nakładają się więc jedna na drugą. A kiedy wieje bardzo mocno, robi się naprawdę niebezpiecznie. Tak było tej nocy. Chociaż kiedy prom z dwugodzinnym opóźnieniem opuszczał Świnoujście, aura jak na styczeń była normalna. Owszem wiało, ale 6-7 w skali Beauforta. Pogoda na przelot do Ystad może nie idealna, ale do zaakceptowania.

16 stycznia

- To Rosjanie mogą stać za niedawnymi zakłóceniami systemu satelitarnej nawigacji GPS w basenie Morza Bałtyckiego, w tym na Pomorzu - twierdzą analitycy. Tego typu ingerencja w GPS może nieść zagrożenia dla żeglugi morskiej i powietrznej.

17 stycznia

- W Urzędzie Miasta w Kępicach, oprócz gabinetu burmistrza, sekretariatu, pokoi urzędników czy sali konferencyjnej jest także kącik zabaw dla dzieci. Zorganizowano go z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy, którzy towarzyszą swoim rodzicom załatwiającymi sprawy administracyjne w urzędzie. Są tu liczne zabawki, gry edukacyjne, kolorowe piłki czy domek zabaw.
Pomieszczenie nabrało właśnie nowego oblicza. Jest bardziej kolorowe i radosne. Na ścianach pojawiły się nowe elementy graficzne, które wprowadzą najmłodszych w niezwykły świat.

To dzieło Cukina, czyli Tomasza Żuka, znanego artysty z Koszalina, który specjalizuje się przede wszystkim w wielkoformatowych muralach na zewnętrznych ścianach budynków. Tym razem Cukin zajął się ścianami w środku budynku, które ozdobił rysunkami działającymi na wyobraźnię dzieci.

18 stycznia

- Właściciel hurtowni podniósł pojazd i postawił w inne miejsce. W trakcie przestawiania samochodu, ten najprawdopodobniej uległ wielu uszkodzeniom. - Poszukując miejsca do zatrzymania pojazdu, kierowca zaparkował przy jednej z hurtowni w gminie Miastko - wyjaśnia Dawid Łaszcz, oficer prasowy bytowskiej policji. - To jednak nie spodobało się właścicielowi obiektu, gdyż mężczyzna wówczas nie był jego klientem. Postanowił więc, że przestawi samochód. Posłużył mu do tego wózek widłowy, którym uniósł pojazd, a następnie przestawił w zupełnie inne miejsce.

18 stycznia

- Sebastian Z. z Ustki jest podejrzany o zamordowanie byłej żony. Do tragedii doszło w niedzielę Główczycach. Zatrzymany mężczyzna trafił na oddział chirurgii słupskiego szpitala z obrażeniami, które najprawdopodobniej sam sobie zadał. W środę w szpitalu sąd aresztował go na trzy miesiące. - W niedzielę około godziny 16 służby zostały powiadomione o ujawnieniu w mieszkaniu w Główczycach zwłok 39-letniej Kamili Z., byłej żony 41-letniego Sebastiana Z. - informuje prokurator Lech Budnik, szef Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

- Na całym ciele kobiety znajdowały się rany zadane najprawdopodobniej ostrym narzędziem. Wstępne wyniki sekcji zwłok ofiary wskazują, że przyczyną śmierci był masywny krwotok powstały wskutek odniesionych obrażeń. Na miejscu zdarzenia zastano i zatrzymano Sebastiana Z., który także miał obrażenia. Ich charakter wskazuje na to, że mężczyzna zadał je sam sobie.

20 stycznia

- Na piątkowej konferencji prasowej w Słupsku, poseł Piotr Müller skomentował możliwą zmianę lokalizacji dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jego zdaniem, decyzja o budowie elektrowni w innym miejscu zagroziłaby bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Piotr Müller odniósł się do słów wojewody pomorskiej, Beaty Rutkiewicz, która podczas swojej wizyty w Chojnicach (17 stycznia) przekazała, że pierwsza w Polsce elektrownia atomowa miałaby powstać nie w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo a w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa. Słowa wojewody wywołały falę dyskusji, bo podważyły wydaną wcześnie decyzję środowiskową dla inwestycji w gminie Choczewo. Przypomnijmy, że realizacja budowy już ruszyła. W maju 2023 roku podpisana została umowa z międzynarodowym konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel, które miały zaprojektować i wybudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza