Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kamienica doktora Simona w Bytowie odrestaurowana (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Nowe elewacje zyskały kamienice przy ulicy Bauera i sąsiednia – przy ulicy Wojska Polskiego.
Nowe elewacje zyskały kamienice przy ulicy Bauera i sąsiednia – przy ulicy Wojska Polskiego. Sylwia Lis
Bytowska firma Reno-Bud zajęła się odnowieniem części elewacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Bauera.

Blisko 200 tysięcy złotych w tym roku przeznaczono w Bytowie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach, wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji.
To trzeci taki projekt przygotowany przez ratusz. A jego głównym celem było uchronienie wyjątkowych budynków w mieście przed degradacją. Wniosków było kilka. Przeszły dwa. Chodzi o budynek właśnie przy ulicy Bauera i sąsiedni – przy ulicy Wojska Polskiego.

Kamienica doktora Simona

Trzeba przyznać, że odnowiona elewacja przy Bauera wygląda imponująco. Koszt prac to około 100 tysięcy złotych. Trudnego zadania podjęła się bytowska firma Reno-Bud, która zajmuje się kompleksową renowacją zabytkowych obiektów, a na swoim koncie ma mnóstwo podobnych inwestycji, choćby w bytowskim zamku, urzędzie miejskim. Zajmowała się też odnowieniem wielu obiektów sakralnych na całym Pomorzu, a ostatnio wykonywała renowację bytowskiego dworca.
Jeśli chodzi o historię obiektu przy Bauera to wiadomo, że budynek wybudował lekarz pochodzenia żydowskiego Paul Simon. Mężczyzna przybył do Bytowa z Białogardu. Tu sprawował funkcję lekarza powiatowego.
- Lekarz wystąpił z wnioskiem o sprzedaż niewielkiej parceli przy ulicy Bauera, były to miejskie łąki – mówi Elżbieta Szalewska, znana na Pomorzu architektka i miłośniczka historii. – Z dokumentów wiemy, że otrzymał działkę o powierzchni 730 metrów kwadratowych, a koniec budowy domu przypada 1898 roku. Sam Simon był bardzo interesującą postacią, bardzo pozytywną. Zajmował się szczepieniami dzieci, opiekował się jeńcami, którzy przebywali w obozie, który podczas I wojny światowej znajdował się w Bytowie. Miał bardzo nowoczesne podejście, bo sprzeciwiał się choćby temu, aby fekalia spływające z budynków przy ulicy Dworcowej trafiały do rzeki Borui.
Simon mieszkał przy Bauera wraz z rodziną, z żoną Heleną z Lęborka, a co ciekawe przed ślubem lekarz wykupił stosowne ogłoszenie w prasie informując mieszkańców Bytowa o swoich planach. Z małżeństwa tego urodził się syn Eduard, który poszedł w ślady ojca.
Budynek przy ulicy Bauera jest bardzo ciekawie zdobiony. Jest przykładem architektury eklektycznej z końca XIX wieku. Posiada pięć gipsowych plafonów. Na czterech widnieją postaci dzieci, na jednym kartusz z literą S – nawiązujący do nazwiska inwestora, czyli Simona. Niestety, willa lekarza nie dotrwała do naszych czasów w formie niezmienionej.
- Budynek posiadał także wieżyczkę z kopułą – podkreśla Szalewska. – Widać, ją jeszcze na powojennych zdjęciach. Rozebrano ją prawdopodobnie w latach 50. ubiegłego wieku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza