MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaświadczenia w skupie

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Jeśli rolnik nie ma dokumentów potwierdzających wprowadzenie mleka do obrotu w roku referencyjnym, przy obliczaniu kwoty mlecznej będzie brana pod uwagę liczba krów w gospodarstwie oraz średnia wydajność od krowy za 2002 rok ustalona przez GUS.
Jeśli rolnik nie ma dokumentów potwierdzających wprowadzenie mleka do obrotu w roku referencyjnym, przy obliczaniu kwoty mlecznej będzie brana pod uwagę liczba krów w gospodarstwie oraz średnia wydajność od krowy za 2002 rok ustalona przez GUS. Fot. MAREK CHEŁMINIAK
Producenci mogą już składać wnioski o limity, które będą obowiązywały od kwietnia 2004 do końca marca 2005 roku. Na razie niewielu rolników jest zainteresowanych złożeniem dokumentów.

Rok referencyjny w mleczarstwie zakończył się 31 marca br. Wnioski o przyznanie limitu (indywidualna kwota mleczna) na pierwszy rok kwotowy, czyli kwiecień 2004 - marzec 2005, producenci powinni złożyć do 31 października br. Najpierw jednak trzeba zgromadzić dokumenty.

Zaświadczenia w skupie

Druki wniosków są już we wszystkich punktach skupu. Można je otrzymać także w ośrodkach doradztwa rolniczego i Urzędzie Marszałkowskim, izbach rolniczych i w Agencji Rynku Rolnego.
Dostawca hurtowy będzie musiał przedstawić między innymi zaświadczenie z podmiotu skupowego (o ilości skupionego mleka i średniej ważonej zawartości tłuszczu w roku referencyjnym) bądź faktury i tzw. paski za sprzedany towar.
Załącznikiem do wniosku dostawcy prowadzącego działalność gospodarczą musi być też dokument potwierdzający formę prawną: odpis z rejestru handlowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji podmiotów gospodarczych albo odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (wydane nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku).
Jeśli dostawca prowadzi więcej niż jedno gospodarstwo na terenie podlegającym jednemu oddziałowi terenowemu ARR, musi dostarczyć jeszcze załącznik z danymi dotyczącymi tych gospodarstw. Z kolei w przypadku, gdy gospodarstwa leżą w różnych województwach, rolnik będzie musiał składać wnioski w kilku oddziałach agencji. Gdyby wniosek podpisywał za dostawcę ktoś przez niego wyznaczony, do dokumentów trzeba będzie dołączyć także upoważnienie.

Liczenie krów

W przypadku dostawcy bezpośredniego potrzebne będą też dowody sprzedaży lub inne dokumenty potwierdzające wprowadzenie przetworów mlecznych do obrotu. Jeśli ich nie ma, przy obliczaniu kwoty mlecznej będzie brana pod uwagę liczba krów w gospodarstwie oraz średnia wydajność od krowy za 2002 rok ustalona przez GUS. Dla przykładu - średnia za 2001 rok wyniosła 3 828 litrów. Za 2002 rok może być minimalnie wyższa.
Oprócz tego zarówno dostawca hurtowy jak i bezpośredni będą musieli dostarczyć dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego. Może to być aktualny wypis z księgi wieczystej, umowa dzierżawy lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny. Jeśli jest to niemożliwe, należy dołączyć zaświadczenie z urzędu gminy o posiadaniu gospodarstwa.

Czas ucieka

W wielu punktach skupu dochodzi do nieprawidłowośći w raportowaniu danych o dostawach i dostawcach, co jest związane z posiadaniem niewłaściwego programu komputerowego lub jego brakiem. Na zakup prawidłowego oprogramowania mleczarnie mają czas do końca czerwca br. Jeśli tego nie zrobią, nie zostaną wpisane do rejestru (już nie tymczasowego).
Z kolei dyrektorzy oddziałów terenowych ARR będą mieli czas do 31 stycznia 2004 roku na wydanie decyzji o przyznaniu indywidualnych kwot mlecznych. Juz dziś apelują oni do producentów mleka, by nie czekali ze składaniem wniosków na ostatnią chwilę. Czas ucieka, a kiedy nadejdą żniwa, rolnicy znowu nie będą mieli kiedy tego zrobić. Lepiej zrobić to teraz. Przynajmniej będzie czas na dokonanie ewentualnych poprawek.
Kwota mleczna to przydzielony przez Agencję Rynku Rolnego, indywidualny limit mleka o określonej zawartości tłuszczu, który może zostać wprowadzony przez niego na rynek w wyznaczonym czasie.
Dostawca hurtowy - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca produkcję mleka i sprzedająca je podmiotom skupującym.
Dostawca bezpośredni - osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca produkcję mleka i wprowadzająca do obrotu przetwory z tego mleka przeznaczone do bezpośredniego spożycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza