MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaświadczenia, wnioski, czyli jak decymujemy się głosować w najbliższych wyborach

Redakcja
W poniedziałek (27 kwietnia) minął termin składania wniosków o zamiar korespondencyjnego składania głosów w najbliższych wyborach.

Według danych z biura Komisarza Wyborczego w Słupsku z terenów podległych pod komisarz Jolantę Sudoł, wpłynęły 72 wnioski. Najczęściej na tę formę decydują się osoby starsze czy z problemami zdrowotnymi, którym sprawia trudność wybranie się do lokalu wyborczego.

Jak informuje słupski urzędu gminy mieszkańcy naszego miasta mimo silnej kampanii informacyjnej bez entuzjazmu podchodzą do nowych rozwiązań dotyczących wyborów. Z niecierpliwością oczekują jednak na wprowadzenie elektronicznej formy głosowania. Z tego rozwiązania korzystają liczne kraje europejskie z doskonałym skutkiem. Pomimo dużych zasobów ludzkich, bardzo dokładne wyniki w ciągu kilku godzin można podać m.in. w Niemczech czy Francji.

Najczęściej mieszkańcy powiatu pobierają wnioski by głosować poza miejscem zamieszkania. Wśród nich najliczniejszą grupą są młodzi ludzie np. studiujący w innych miastach.

"Wyborca czasowo przebywający poza miejscem zameldowania (stałego i czasowego) oraz wyborca nigdzie niezamieszkały, może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców." - Państwowa Komisja Wyborcza.

Każdy chętny do skorzystania z innego niż przypisany mu lokal wyborczy nie później niż do 5 maja powinien złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, w której chcemy zagłosować. We wniosku wpisujemy swoje dane, łącznie z przypisanym nam numerem ewidencyjnym.

Innym rozwiązaniem jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Omija nas wówczas konieczność przypisywania do konkretnego miejsca na dzień 10 maja 2015 r. Zaświadczenie pobieramy podobnie jak inne w urzędzie gminy. Wniosek składamy do 8 maja: droga elektroniczną, osobiście lub przy użyciu faksu. Zaświadczenie odbieramy osobiście lub poprzez osobę upoważnioną (jej dane muszą być uwzględnione we wniosku). Uprawnia nas ono do oddania głosu w dowolnym punkcie wyborczym na terenie całego kraju, ale także placówkach dyplomatycznych - ważne jest natomiast zarówno przy I i II turze głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza