Zdrowy uśmiech

  Zdrowy uśmiech

  Ilona Stec

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Żeby zęby były mocne i zdrowe, trzeba o nie dbać.

  Żeby zęby były mocne i zdrowe, trzeba o nie dbać.

  Zdrowe uzębienie większości z nas kojarzy się z białymi równymi zębami i świeżym oddechem.
  Żeby zęby były mocne i zdrowe, trzeba o nie dbać.

  Żeby zęby były mocne i zdrowe, trzeba o nie dbać.

  By mieć piękny uśmiech, nie wystarczy wyleczyć zęby.

  - Droga do zdrowych, mocnych zębów jest dość skomplikowana - twierdzi warszawski stomatolog Michał Pelc, promujący akcję pod hasłem "Program totalnej ochrony jamy ustnej".

  Oto pięć etapów, których pokonanie powinno na długo zapewnić zdrowy uśmiech.

  Wizyta u dentysty

  Podczas pierwszej wizyty stomatolog oceni stan zębów, przyjrzy się czy wymagają one specjalistycznego leczenia. Jeśli tak - to jakiego. Przy okazji można będzie umówić się na usunięcie osadu nazębnego, zwanego popularnie kamieniem.

  Metoda

  W doborze najlepszej metody leczenia może pomóc tylko stomatolog. Na początku specjalista zajmuje się zwykle stanami ostrymi, czyli tym co "boli" lub musi być wyleczone natychmiast. Potem zabiera się za uzupełnianie ubytków i usuwanie kamienia nazębnego.

  Najczęstszą przyczyną chorób jamy ustnej, np. krwawienia z dziąseł, jest nie usunięta w trakcie szczotkowania zębów płytka bakteryjna. Jeśli utrzymuje się ona na zębach stale, zamienia się z czasem w kamień. Płytka i kamień wywołują stany zapalne dziąseł i przyzębia.

  Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg ten powinien być przeprowadzany przynajmniej dwa razy w roku.

  Akcja

  Akcja


  Trwa profilaktyczna akcja pod hasłem "Program totalnej ochrony jamy ustnej", organizowana przez firmę "Colgate" przy współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym. Do końca września pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych przeglądów zębów w ponad 3.500 gabinetach stomatologicznych w całej Polsce. Adresy gabinetów biorących udział w akcji można znaleźć na stronie internetowej www.colgate.pl. Można też zasięgnąć informacji dzwoniąc na bezpłatny numer infolinii: 0800 22 33 44.  Leczenie ortodontyczne

  Brak próchnicy, płytki bakteryjnej i kamienia jeszcze nie oznacza, że zęby są zdrowe. Bardzo ważny jest też prawidłowy zgryz i to, by zęby były równe. Do wizyty u ortodonty skłaniają zwykle problemy natury estetycznej. Estetyka tymczasem ma drugorzędne znaczenie.

  Najważniejszym zadaniem leczenia ortodontycznego jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zębów. Aby mięśnie i kości głowy, szyi oraz barków pracowały prawidłowo, konieczne jest tzw. prawidłowe zwarcie. Po zagryzieniu wszystkie zęby powinny stykać się ze sobą.

  Profilaktyka

  O wyleczone zęby, bez próchnicy należy dbać. Najważniejszym etapem drogi do zdrowych zębów jest regularna higiena jamy ustnej. Składa się na nią czyszczenie zębów a także lakowanie i fluoryzacja zębów. Ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest też czyszczenie języka i powierzchni policzków. Jak zapewniają stomatolodzy, w ten sposób usuwa się resztki pokarmu i zapobiega gromadzeniu w buzi drobnoustrojów.

  Regularne kontrole

  Wyleczone zęby wymagają regularnych kontroli u dentysty. Częstotliwość takich wizyt zależy od wskazań lekarza i potrzeb pacjenta, nie powinny one jednak odbywać się rzadziej niż raz na pół roku. Jeśli będziemy sami dbać o zęby w domu i systematycznie sprawdzać ich stan u stomatologa, ładnym zdrowym uśmiechem będziemy cieszyć się przez długie lata.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo