Atak na wątrobę

  Atak na wątrobę

  Anna Miszczyk

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Czynnikiem sprzyjającym nowotworowi wątroby jest nadmierne picie alkoholu.

  Czynnikiem sprzyjającym nowotworowi wątroby jest nadmierne picie alkoholu.

  Dopiero niedawno raka wątroby okiełznała medycyna. Prawdziwym przełomem w leczeniu okazał się nowy lek.
  Czynnikiem sprzyjającym nowotworowi wątroby jest nadmierne picie alkoholu.

  Czynnikiem sprzyjającym nowotworowi wątroby jest nadmierne picie alkoholu.

  Nowotwór wątroby to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Długość i jakość życia z rakiem zależą od tego, jak wcześnie zostanie on u chorego rozpoznany. Problem w tym, że choroba rozwija się w utajeniu.

  Wirusy

  Podstawowej przyczyny powstawania raka wątroby nie znamy.
  Pierwotny nowotwór wątroby (90 proc. to rak wątrobowokomórkowy) tworzy się najczęściej na podłożu przewlekłych chorób tego organu, prowadzących do marskości.

  W Polsce najczęściej chorują osoby z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, zwykle po 50. roku życia. Istotne jest też palenie tytoniu.

  Wyraźne różnice

  Amerykańscy naukowcy wyjaśnili, dlaczego rak wątroby częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Otóż według nich, żeński hormon płciowy, estrogen, hamuje rozwój stanów zapalnych w uszkodzonej wątrobie i w ten sposób obniża ryzyko raka tego narządu.

  Czynnikami sprzyjającymi nowotworom wątroby są przede wszystkim nadmierne spożycie alkoholu, alifatoksyny zawarte w pleśni.

  Idź na badania

  Rak wątroby jest trudny do wykrycia, ponieważ rozwija się w utajeniu i zwykle wiąże się z przewlekłymi chorobami wątroby. Warto zwrócić się do lekarza o skierowanie na badania okresowe, szczególnie jeśli miało się kiedykolwiek jakieś z nią kłopoty. Gdy nowotwór jest wcześnie wykryty, możliwość jego wyleczenia jest znaczna - po zabiegu chirurgicznym prawie połowa chorych żyje przez następne 5 lat.
  Im rozleglejszy, tym trudniej

  Wynik leczenia raka zależy w znacznej mierze od stopnia rozwoju nowotworu w chwili rozpoznania: im rozleglejszy, tym trudniej jest z nim walczyć.

  Jeśli nie jest zbyt zaawansowany, usuwa się go operacyjnie. Kiedy nie da się użyć tej metody, stosuje się metody ablacyjne (alkoholizacja, krioterapia, termoablacja) lub paliatywną chemioterapię albo leczenie wspomagające (polegające na leczeniu bólu, niedożywienia nowotworowego). Jednak skuteczność tych metod pozostawia wiele do życzenia.

  Zagłodzić skutki

  Niedawno pojawiła się nowa broń w walce z rakiem wątroby - Sorafenib - lek, który wcześniej okazał się bardzo skuteczny także w walce z rakiem nerki. Od dwóch lat jest dopuszczony w ponad 50 krajach do leczenia tego nowotworu.

  Jedynym problemem, szczególnie dotkliwym dla polskich pacjentów jest cena leku. Nie jest on refundowany, a miesięczna kuracja kosztuje prawie 4 tys. euro.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo