Schizofrenia to choroba ludzi młodych

  Schizofrenia to choroba ludzi młodych

  Magdalena Olechnowicz magdalena.olechnowicz@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Terapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Słupsku.

  Terapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Słupsku.

  U 30 procent chorych na schizofrenię choroba jest uleczalna. Trzeba tylko szybko rozpoznać objawy i skierować do specjalisty.
  Terapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Słupsku.

  Terapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Słupsku.

  Gdzie się zgłosić

  Gdzie się zgłosić


  Środowiskowy Dom Samopomocy, Słupsk, ul. Kościuszki 3, tel. 059 842 26 53
  Niepubliczny Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej SON, ul. Ziemowita 1a, tel. 059 840 20 01
  Poradnia zdrowia psychicznego przy Samodzielnym Publicznym Psychiatrycznym ZOZ, al. Wojska Polskiego 30, tel. 059 842 30 33  Schizofrenia dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa. Stąd też potrzeba organizowania spotkań, podczas których dyskutuje się o problemie.

  - Do naszego ośrodka trafia bardzo dużo ludzi z zaburzeniami psychicznymi, w tym ze schizofrenią. Chcemy, aby ludzie dowiedzieli się o chorobie jak najwięcej, także po to, aby pomogli ludziom chorym w powrocie do normalnego życia - mówi Andżelika Szuran-Karpiej, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku, inicjator jutrzejszego spotkania w ratuszu.

  Jak rozpoznać, że bliska choroba ma objawy schizofreniczne?

  - Ostry przebieg choroby możemy bardzo łatwo zauważyć. Człowiek zachowuje się dziwnie, po prostu inaczej niż dotychczas. Zmiana dotyczy charakteru, sposobu zachowania się. Osoba skryta i nieufna nagle zaczyna być wylewna i towarzyska, osoba spokojna zamienia się w chodzący wulkan emocji. Człowiek może też być rozdrażniony, mieć omamy słuchowe, czyli tak zwane głosy, które każą mu coś robić - wyjaśnia Konrad Kiersnowski, psychiatra ze Słupska.

  Trudniej jest rozpoznać chorobę, gdy przebiega spokojnie. Może się ona rozwijać miesiącami, a nawet latami.

  - Taka osoba często wycofuje się z życia społecznego, zamyka się w sobie, nie radzi sobie z codziennymi sytuacjami - mówi Kiersnowski.

  Program

  Program


  "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" to spotkanie poświęcone schizofrenii, nerwicom, depresjom oraz życiu w stresie. Rozpocznie się jutro o godz. 11 w salach 211, 212 słupskiego ratusza. W programie wystąpienie psycholog Elżbiety Zieleniewskiej oraz psychiatry Konrada Kiersnowskiego, prezentacja Środowiskowego Domu Samopomocy, bezpłatne porady.  Co ważne, ze schizofrenią sami sobie nie poradzimy. Konieczna jest wizyta u specjalisty. Jeśli objawy są ostre, to może być konieczna hospitalizacja. W łagodniejszym przebiegu wystarczy kuracja lekami, regularne wizyty u psychiatry, terapia.

  - U jednej trzeciej chorych schizofrenię można w stu procentach wyleczyć, u kolejnej jednej trzeciej schizofrenia zostawia ślad i wymaga dłuższego leczenia i opieki psychologa, ale jest szansa na powrót do normalnego życia. Jednak u kolejnej jednej trzeciej następuje trwały ubytek osobowości. Taka osoba może sama funkcjonować w domu, ale raczej nie ma szans na powrót do pracy
  - mówi Kiersnowski.

  Schizofrenia uważana jest za chorobę ludzi młodych, chociaż jej wystąpienie możliwe jest w różnym wieku. Pierwsze objawy ujawniają się zwykle w okresie dojrzewania.

  Początek choroby występuje wcześniej u mężczyzn niż u kobiet, ze szczytem zachorowań u mężczyzn przypadającym na 20-28 rok życia, a u kobiet na 26-32. Fakt, że w tym okresie jest największa szansa rozbicia osobowości nie jest bez znaczenia.

  Przy wszystkich blaskach młodości jest to okres życia niezwykle trudny, nieraz tragiczny w spięciu między marzeniem a rzeczywistością, w dążeniu do sprawdzenia siebie, w łamaniu młodzieńczych ideałów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo