Pora na badania

  Pora na badania

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób serca.

  Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób serca.

  Nadciśnienie nie boli, podwyższony poziom cholesterolu we krwi też nie boli - przypominają specjaliści.
  Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób serca.

  Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób serca.

  Człowiek przez długi czas nie ma pojęcia, że w jego naczyniach krwionośnych rozwija się miażdżyca. Bolesne są dopiero skutki nieleczonego nadciśnienia i miażdżycy.

  Pacjent dowiaduje się o tym, że jest chory, gdy raptem trafia z ciężkim zawałem serca do karetki reanimacyjnej. Bywa też gorzej - gdy niespodziewanie, stosunkowo młody, z pozoru zdrowy człowiek nagle umiera.

  Przypadków takich gwałtownych zwałów serca, nagłych zgonów sercowych i udarów jest coraz więcej. Ich ofiarami padają coraz młodsi ludzie.

  By zapobiec podobnym przypadkom i ograniczyć tragiczne żniwo, jakie zbierają choroby układu krążenia Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął w całej Polsce wdrażanie programu profilaktyki chorób układu krążenia.

  Co roku osoby w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat będą poddawane badaniom, które pomogą określić ryzyko wystąpienia u nich w ciągu najbliższych 10 lat tzw. incydentu sercowo - naczyniowego, czyli zawału serca lub nagłego zgonu z powodu chorób układu krążenia. Specjaliści określają to taki mini-przegląd kardiologiczny.

  Kolejne roczniki

  W tym roku zaproszenie na badania skierowane jest do kobiet i mężczyzn urodzonych w latach 1953, 1958, 1963, 1968 i 1973. Mogą zgłaszać się na nie wszystkie osoby z tych roczników, pod warunkiem jednak, że wcześniej nie rozpoznano u nich chorób układu krążenia ani cukrzycy i w ciągu ostatnich pięciu lat nie poddawały się podobnym badaniom.

  Celem programu jest "wychwycenie" pacjentów z grup ryzyka kardiologicznego i odpowiednio wczesna interwencja, by zapobiec skutkom nieleczonego nadciśnienia tętniczego i nieleczonej hipercholesterolemii (zaburzeń gospodarki tłuszczowej i cholesterolowej w organizmie).

  Do lekarza

  Na badania należy zgłaszać się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy pacjent wypełni najpierw tzw. kartę badania profilaktycznego czyli specjalną ankietę, w której odpowie na kilka pytań - czy na przykład jego ojciec lub matka mieli przed ukończeniem 55 lub 60 roku życia zawał serca albo udar mózgu, czy on sam pali papierosy lub palił je w przeszłości, ile razy w tygodniu ćwiczy ponad 30 minut.

  W trakcie badań oznaczony zostanie poziom cholesterolu we krwi i jego frakcji (ilość tzw. złego i dobrego cholesterolu), poziom trójglicerydów oraz cukru. Pacjent zostanie zważony, zmierzony - nie tylko wzwyż. Pomiary obejmować będą także obwód pasa i ramienia. Każdego pacjenta czeka też badanie EKG i i czterokrotne pomiary ciśnienia tętniczego.

  Najlepiej teraz

  Na tej podstawie ocenione zostanie u osoby badanej ryzyko wystąpienia incydentu sercowo - naczyniowego w ciągu najbliższego dziesięciolecia. Ci, u których badania wykażą jakiekolwiek zagrożenie chorobami układu krążenia, otrzymają odpowiednie zalecenia albo zostaną skierowani na leczenie do poradni specjalistycznych.

  - Będziemy starali się docierać do naszych pacjentów i zapraszać ich te na badania. Nawet indywidualnie - jeśli okaże się to konieczne. Już jednak apelujemy do wszystkich, których ten program dotyczy, by sami, nie czekając na zaproszenia zgłaszali się do swoich przychodni. Warto skorzystać z okazji, bo następna zdarzy się dopiero za pięć lat - radzi Adam Zając, lekarz rodzinny.

  Warto też wybrać się teraz, latem, kiedy w przychodniach jest większy luz. Zaczyna się czas urlopów. A to dodatkowa okazja, by zadbać o swoje zdrowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo