Uwaga na żylaki i pajączki

  Uwaga na żylaki i pajączki

  Alina Konieczna

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ładne nogi to skarb. Niestety, ze względu na chorobę żył, połowa Polek nie może cieszyć się ze zdrowych nóg.

  Ładne nogi to skarb. Niestety, ze względu na chorobę żył, połowa Polek nie może cieszyć się ze zdrowych nóg.

  Prawie połowa Polaków nie wie, jak zapobiegać przewlekłej chorobie żył.
  Ładne nogi to skarb. Niestety, ze względu na chorobę żył, połowa Polek nie może cieszyć się ze zdrowych nóg.

  Ładne nogi to skarb. Niestety, ze względu na chorobę żył, połowa Polek nie może cieszyć się ze zdrowych nóg.

  Infolinia

  Infolinia


  Została uruchomiona dodatkowo naczyniową infolinia. We wtorki i czwartki między godz. 17 a 20, do 30 sierpnia 2008, pod numerem telefonu 0 801 12 66 11 można zasięgnąć informacji na temat chorób żylnych i porozmawiać ze specjalistą. Szczegółowe informacje na temat kampanii i leczenia przewlekłej choroby żylnej można znaleźć także na stronie www.wtrosceozyly.pl.  Niedawno zakończyła się III edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - diagnostycznej wykrywania i profilaktyki przewlekłej choroby żylnej "Servier w trosce o żyły".

  Akcja objęła 8 miast. Jej koordynatorem został prof. Wojciech Noszczyk - specjalista chirurgii naczyniowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Honorowym ambasadorem akcji była znana aktorka Magdalena Zawadzka.

  Bezpłatne badania

  W kilku aglomeracjach można było skorzystać z bezpłatnych badań dopplerowskich oraz porad specjalistów: flebologów, chirurgów naczyniowych i internistów. Dodatkowo wszystkie zainteresowane osoby otrzymały materiały edukacyjne, mogły wysłuchać serii zaplanowanych wykładów oraz obejrzeć filmy edukacyjne i prezentacje.

  Edukacja? O tak!

  W związku z faktem, że na przewlekłą chorobę żylną (PChŻ) cierpi w Polsce prawie połowa kobiet i 40 proc. mężczyzn, firma Servier już po raz trzeci propagowała edukację na temat profilaktyki i sposobów leczenia tej choroby. Jak wynika z badania dotyczącego stanu wiedzy na temat przewlekłej choroby żylnej, Polacy mają ograniczoną wiedzę o tym, jak zapobiegać PChŻ.

  Niewielu z nas wie, że nieleczona choroba prowadzi do powstawania żylaków i owrzodzeń żylnych podudzi oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. U większości pacjentów występują zaawansowane stadia choroby, jednak aż 62% z nich nigdy nie leczyło się z powodu PChŻ! Jak powiedział prof. Wojciech Noszczyk: - Większość naszych rodaków potrafi rozpoznać jedynie żylaki. I właściwie na tym koniec. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to poważna choroba.

  Dokuczliwe objawy

  Objawy


  Jeśli masz...
  - uczucie ciężkich nóg
  - kurcze nocne
  - bóle i obrzęki nóg
  - żylaki, lub pajączki na nogach
  - osoby w Twojej rodzinie mają żylaki
  - masz nadwagę, pracujesz w pozycji stojącej lub
  siedzącej
  - stosujesz doustną antykoncepcję
  Koniecznie skonsultuj się z lekarzem!  Niektórzy z nas martwią się tzw. pajączkami, łącząc je z chorobami naczyń. Przeważnie niepokoją się nimi młode kobiety i określają je jako pękające naczynia. Natomiast bardzo niewielu Polaków łączy owrzodzenia pojawiające się na podudziach w okolicy kostek z chorobami żył. Niewątpliwie, Polacy nie posiadają wystarczającej wiedzy na ten temat, chociaż prawie połowa Polaków na co dzień odczuwa dokuczliwe objawy.

  Pod lupą

  Raport przygotował Instytut ARC Rynek i Opinia w kwietniu 2008. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Przebadana grupa liczyła 1007 osób. Badania wykazały, że o przewlekłej chorobie żylnej słyszała tylko niespełna połowa respondentów, podczas gdy prawie wszyscy wiedzą czym są żylaki. 31,6% badanych myśli, że żylaki i przewlekła choroba żylna to dwie różne choroby. Polacy nie mają wiedzy na temat tego jak zapobiegać PChŻ (40% deklaruje brak wiedzy w tym zakresie) a 65 proc. z nich nie zna żadnych metod leczenia.

  Niepokojące objawy

  Większość badanych nie wie, na czym polega przewlekła choroba żylna. Więcej osób jako objaw choroby żylnej wskazało miażdżycę, niż pajączki i owrzodzenia. Aż 63% respondentów nie zdaje sobie sprawy, czym może być spowodowane owrzodzenie skóry wokół kostek - jedno z najcięższych powikłań przewlekłej choroby żylnej. Tylko 13% osób utożsamia bóle i puchnięcia nóg z przewlekłą choroba żylną. Zaledwie 7% wie, że pękające żyły to skutek przewlekłej choroby żylnej.
  Mamy niewielką wiedzę na temat konsekwencji nieleczenia przewlekłej choroby żylnej. Tylko 7% osób wie, że mogą powstać trudne do leczenia owrzodzenia skóry kończyn. Jedynie 37% kobiet i 41% mężczyzn udałoby się do lekarza po zaobserwowaniu u siebie pajączków - pierwszego objawu przewlekłej choroby żylnej...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo