Ważne
  Zaburzenia poznawcze - diagnostyka i leczenie

  Zaburzenia poznawcze - diagnostyka i leczenie

  Prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Kierownik Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zaburzenia poznawcze - diagnostyka i leczenie
  Pamięć jest nierozerwalnie związane jest z funkcją mózgu. W procesie przekazywania informacji w obrębie ośrodkowego układu nerwowego zaangażowanych jest wiele jego struktur. Dziś wiemy, że w procesie tym biorą udział: płaty czołowe i skroniowe, a zwłaszcza ich część przyśrodkowa: hipokamp. Istotny jest także udział licznych neurotransmiterów, m.in.: acetylocholiny, serotoniny, dopaminy i wielu innych.
  Zaburzenia poznawcze - diagnostyka i leczenie
  Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia - najlepsza jest w okresie młodzieńczym. Wraz z wiekiem ulega jednak osłabieniu. Przyjmuje się, że po sześćdziesiątym roku życia mogą występować łagodne zaburzenia poznawcze, to znaczy lekkie deficyty pamięci, zwłaszcza w zapamiętywaniu rzeczy świeżych i kojarzeniu, rzadziej w przypominaniu sobie epizodów z dni poprzednich (pamięć trwała - stara - do późnej starości jest dobrze zachowana). U osób po siedemdziesiątym, a zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia, deficyty pamięci występują u ponad 80% badanych.

  Łagodne zaburzenia poznawcze, czyli stan przejściowy pomiędzy normą (prawidłowym zapamiętywaniem), a upośledzeniem pamięci i jej postacią krańcową - otępieniem, trwa przez kilka lat. U części osób może być stanem odwracalnym, gdyż nie zawsze wiąże się z rozwojem neurozywrodnieniowych procesów chorobowych (np. otępienia typu Alzheimera). Niejednokrotnie jest wyrazem nadmiernego obciążenia pracą, stresu, depresji, czy wręcz nadmiaru informacji, jakie napływają do ośrodkowego układu nerwowego, który nie jest w stanie wszystkich zmagazynować i przetworzyć. Zaburzenia pamięci można wcześnie zdiagnozować. Służą temu proste testy, m.in.: Mini Mental State Examination. Można je przeprowadzić w każdym gabinecie lekarskim, a na podstawie ich wyników zorientować się, czy u badanego występują i jakie mają nasilenie deficyty pamięci. Jeśli wyniki testów potwierdzą nasze przypuszczenia, wówczas konieczna jest konsultacja specjalistyczna - wnikliwe badania neuropsychologiczne i neurologiczne.

  Warto podkreślić, że w diagnostyce zaburzeń poznawczych rodzina pełni najistotniejszą rolę. To ona wychwytuje pierwsze symptomy, np.: nieodpowiadanie na proste pytania, unikanie trudnych problemów w dyskusji, czy zagadnień związanych z przypominaniem sobie tego, co się zrobiło wczoraj, czy dwa - trzy dni temu. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy u naszych najbliższych, występowanie takich niepokojących objawów, wówczas konieczna jest konsultacja lekarska

  Łagodne zaburzenia poznawcze są stanem wymagającym konsultacji lekarskiej. U ich podłoża mogą leżeć zaburzenia krążenia mózgowego wynikające z istniejących i nieleczonych modyfikowalnych czynników chorób sercowo - naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego, hypercholesterolemii, zaburzeń czynności serca i innych). Wczesne leczenie zapobiega ich groźnym następstwom oraz poprawia jakości życia i aktywność życiową. Pacjenci tacy powinni pozostawać także pod stałą, okresową kontrolą lekarską.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo