Wytrwałość ludzka, determinacja, wynalazki i obyczaje. Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego

Zdjęcia archiwalne oraz rekonstrukcje, wypowiedzi świadków historii i ekspertów. Zapraszamy do obejrzenia czteroodcinkowego programu historycznego, wyprodukowanego przez Polska Press we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się więcej
Zwiń
Obejrzyj wideo
Nie łącz leków z alkoholem

Nie łącz leków z alkoholem

Magdalena Olechnowicz

Głos Pomorza

Głos Pomorza

Nie łącz leków z alkoholem
Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, nie pij alkoholu. Nawet środki bez recepty w połączeniu z winem czy piwem mogą poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu.
Nie łącz leków z alkoholem
Jeśli jakiegoś środka nie należy łączyć z alkoholem, informacja o tym na pewno znajdzie się w ulotce dołączonej do leku. Zdaniem farmaceutów najbezpieczniej jednak w ogóle nie pić alkoholu podczas przyjmowania lekarstw.

- Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami. Nawet gdy przyjmiemy ibuprom czy paracetamol na ból głowy, to w połączeniu z alkoholem może dojść do krwawień z przewodu pokarmowego - mówi Dorota Małek, kierownik apteki Mariackiej w Słupsku.
Groźną kombinację z alkoholem tworzą m.in. niektóre antybiotyki z grupy cefalosporyn, metronidazol (lek bakteriobójczy) i ketokonazol (lek przeciwgrzybiczny). Jeśli podczas kuracji tymi farmaceutykami chory pije wysokoprocentowe trunki, może dojść nawet do zapaści, bólów głowy i brzucha oraz wymiotów. Farmaceuci przestrzegają, że reakcja może być równie silna, jak u alkoholików leczonych esperalem, którzy sięgnęli po alkohol.

W niebezpieczne interakcje z alkoholem wchodzą leki na wysoki cholesterol, m.in. Lovasterol, Crestor czy Zacor. Spożycie alkoholu wraz z nimi grozi uszkodzeniem wątroby.
Łączenie polopiryny, aspiryny, apapu, nurofenu czy ibumu z lampką wina może zakończyć się rozstrojem żołądka, przyspieszonym biciem serca, uszkodzeniem wątroby a nawet owrzodzeniami żołądka.
Gdy przy lekach na cukrzycę chory skusi się na wysokoprocentowy trunek, grozi mu gwałtowny spadek cukru, nudności, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi. Z kolei łączenie leków na alergię z alkoholem grozi sennością i zawrotami głowy.

- Najbardziej niebezpieczne zmiany w organizmie mogą wystąpić wówczas, gdy alkohol spożyje chory ze zmianami neurologicznymi. Mogą zajść nieodwracalne zmiany w mózgu - mówi Dorota Małek.
Jedynym lekiem, który śmiało można spożywać z alkoholem, jest popularny lek na kaca - 2KC. Zmniejsza skutki nadużycia alkoholu, przyspiesza wydalanie z organizmu toksycznych produktów utleniania alkoholu, pomaga uniknąć złego samopoczucia po nadmiernym spożyciu alkoholu i likwiduje oznaki kaca, takie jak opuchnięte oczy, ziemista i blada cera.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo