MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żeby mogła pani w przyszłym roku ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, musi pani:

Redakcja
"Urodziłam się 17 kwietnia 1949 roku, w sierpniu 2003 roku będę miała 40 lat pracy (w tym 3 lata zasadniczej szkoły zawodowe dla pracujących). W tej chwili prowadzę działalność gospodarcza. Zastanawiam się, czy będę mogła w kwietniu 2004 roku (kończę wtedy 55 lat) przejść na wcześniejszą emeryturę, czy też muszę być zatrudniona na umowę o pracę. Jeżeli na umowę, to na jak długo i na jakich warunkach powinnam być zwolniona? Czy mogłabym jednocześnie pracować na umowę i prowadzić dalej firmę" - pyta Maria K. z Ustki.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyraźnie mówi, że przywilej wcześniejszych emerytur dla kobiet w wieku 55 lat i z 30-letnim stażem pracy jest zastrzeżony wyłącznie dla zatrudnionych na umowę o pracę. Nie mogą zatem z niego skorzystać kobiety, które prowadza samodzielna działalność gospodarczą.

Żeby mogła pani w przyszłym roku ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, musi pani:

Do 31 grudnia 2006 roku o wcześniejszą emeryturę
mogą ubiegać się kobiety, które:
- ukończyły 55 lat
- mają 30 lat stażu ogólnego
- przed złożeniem wniosku emerytalnego zatrudnione były na podstawie umowy o pracę
- nie zapisały się do żadnego z otwartych funduszy emerytalnych

- zlikwidować działalność gospodarczą,
- zatrudnić się na umowę o pracę.
Nikt pani nie odpowie na pytanie, jak długo powinna trwać umowa o pracę, żeby jej potem nie zakwestionował ZUS. Jak twierdzi nasz ekspert Danuta Borsuk-Zawadzka, przepisy nie normują takich kwestii, jak czas trwania umowy o pracę, wymiar czasu pracy itp. - Bywa, że ZUS podważa umowy trwające miesiąc lub dwa przed nabyciem praw emerytalnych, jeżeli z przeprowadzonych wyjaśnień wynika, że umowa została zawarta dla pozoru. To znaczy nie wynikała z potrzeby zatrudnienia kogoś, by świadczył konkretną pracę, ale po to, by ten ktoś uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury - tłumaczy wicedyrektor Oddziału ZUS w Koszalinie.
Nie ma natomiast znaczenia dla ZUS-u, w jaki sposób i z jakich przyczyn doszło do rozwiązania umowy z pracownikiem. Umowa może być wypowiedziana przez pracodawcę albo pracownika, może być rozwiązana za porozumieniem stron albo - w przypadku umów terminowych - rozwiązana z powodu upływu czasu, na jaki została zawarta. Ważne jest tylko, aby ostatnim zatrudnieniem kobiety ubiegającej się o wcześniejszą emeryturę była umowa o pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza