Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Czego najbardziej obawiają się firmy? Co czeka pracowników?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać.
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. 123RF
Już w pierwszym tygodniu kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą pracy zdalnej i hybrydowej. Ten model zatrudnienia wprowadziła na stałe zdecydowana większość firm. W dalszym ciągu jednym z największych wyzwań związanych z pracą poza siedzibą organizacji jest bezpieczeństwo danych. Czy zmiany prawne wpłyną na jego poprawę? – Samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa – podkreśla ekspert.

Spis treści

Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla firm podczas pracy zdalnej

Praca zdalna stanowi wyzwanie nie tylko z punktu widzenia kultury organizacyjnej firmy. W sytuacji, gdy ludzie wykonują swoje obowiązki spoza biura, używając do tego prywatnego sprzętu, pojawiają się nowe problemy. W modelu pracy stacjonarnej, niemalże każda firma zatrudniała dedykowany zespół IT, którego zadaniem było dbanie o zabezpieczenia sieci korporacyjnej. Praca z domu generuje nowe ryzyka i niebezpieczeństwa czyhające na zatrudnione osoby, które w większości nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Zmiany w Kodeksie Pracy, które niebawem zaczną obowiązywać, nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia każdej osobie zatrudnionej w trybie hybrydowym lub zdalnym niezbędnych do wykonywania pracy narzędzi technicznych. Oddzielając w ten sposób sferę zawodową od prywatnej, zmniejszamy ryzyko, że osoby pracujące w naszej firmie staną się ofiarami np. phishingu i dojdzie do wycieku zarówno prywatnych, jak i firmowych danych – mówi Grzegorz Borowiec, Capgemini Polsk.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że „samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa". Jak zauważa, dodatkowo potrzeba wdrożyć procesy zapewniające m.in. szyfrowanie dysków twardych i pamięci przenośnych na wypadek fizycznej utraty np. kradzieży lub zgubienia.

Firmy muszą stawiać na edukację pracowników

Eksperci podkreślają ponadto, że bardzo ważnym zagadnieniem w dalszym ciągu jest edukacja pracowników. Osoby zajmujące się na co dzień zadaniami z dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem, powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ochrony.

– Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa to w obecnych czasach podstawa – komentuje Michał Mikucki, Capgemini Polska. Jakie są najważniejsze zasady? Ekspert wymienia m.in. ustawianie i regularne zmiany silnych i unikalnych haseł wszędzie, także w domowych sieciach Wi-Fi, nieużywanie sieci publicznych, blokowanie komputerów i przede wszystkim nieprzesyłanie firmowych dokumentów na prywatne maile lub za pomocą komunikatorów.

Dodatkowym aspektem całkowitego odejścia od sztywnego modelu pracy biurowej w przeważającej liczbie firm, jest większe zainteresowanie technologią chmury, która poza tym, że w oczywisty sposób ułatwia pracę zdalną, znacząco wpływa również na poprawę bezpieczeństwa danych.

Musimy się nauczyć funkcjonować w nowych modelach pracy

Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. W obecnych czasach, kiedy pozyskiwanie talentów stanowi wyzwanie, a konkurencja pomiędzy pracodawcami jest silna, coraz większym priorytetem staje się utrzymanie osób pracujących na dłużej - jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda, w firmach, które wprowadziły na stałe model pracy hybrydowej, rotacja pracowników spadła aż o 1/3.

Aby jednak ten model pracy był bezpieczny zarówno dla firm, jak i dla ich klientów, konieczne jest utrzymywanie najwyższych możliwych standardów cyberbezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów, nowe regulacje prawne z pewnością wesprą takie działania, jednak nie zastąpią profesjonalnego przygotowania po stronie pracodawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Czego najbardziej obawiają się firmy? Co czeka pracowników? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza