Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta zimą bez nas mogą nie przeżyć

Paulina Targaszewska [email protected]
Wolnożyjące koty przeżyją zimę jeśli zbudujemy im ocieplone budki lub udostępnimy wejście do naszej piwnicy.
Wolnożyjące koty przeżyją zimę jeśli zbudujemy im ocieplone budki lub udostępnimy wejście do naszej piwnicy. Andrzej Szkocki
Nam zima kojarzy się z puszystym śniegiem, rodzinnymi świętami i domowym ogniskiem. Dla zwierząt to najtrudniejszy okres w roku. Pomóż im, bez ciebie mogą nie przeżyć!

Kiedy my beztrosko lepimy bałwana i wręczamy sobie bożonarodzeniowe prezenty, one walczą o przeżycie.

Zima to dla wolnożyjących i bezdomnych zwierząt niezwykle trudny czas. Pod grubą warstwą śniegu trudno jest im znaleźć pożywienie, a mroźne noce spędzają na zewnątrz.

Warto pomyśleć o naszych braciach mniejszych i pomóc im przetrwać ten nieprzyjemny czas. To nie wymaga wiele wysiłku, a może uratować im życie. Do tego pomaganie zwierzętom sprawi nam dużo radości i satysfakcji. Dokarmianie ptaków albo budowanie budek dla bezdomnych kotów może się stać ulubioną zabawą twojego dziecka.

Zbuduj budkę dla kota

Wolnożyjących kotów jest dużo szczególnie w miastach. Latem łapią myszy i szczury, chroniąc ludzi przed ich plagą. Bezdomne mruczki zginą jednak bez naszej pomocy. Dokarmiajmy je, zwłaszcza zimą. Możemy im podawać zarówno suchą jak i mokrą karmę. Pilnujmy jednak, żeby jedzenie było świeże. Stare resztki wyrzućmy do kosza.

Zbudujmy też kotom specjalne budki. Można je stworzyć ze starych desek, szaf albo półek. Drewniane elementy należy zbić gwoździami, tak aby powstała budka. Budkę ogrzejmy dodatkowo styropianem, a we wnętrzu ułóżmy kawałek koca, materiału albo ręcznika. W takim domku koty będą mogły się schronić przed mrozami. Jeśli mieszkamy w kamienicy i mamy do swojej dyspozycji piwnicę uchylmy w niej okienko i pozwólmy kotom się w niej schronić. Możemy też w piwnicy stworzyć kotom specjalny kąt, w którym ustawimy ich legowiska i miseczki. Na pewno się odwdzięczą i wypędzą z piwnic wszystkie gryzonie.

Zadbaj o psa na podwórku

Jeśli masz czworonoga, który przebywa na podwórku, przygotuj go na nadejście chłodniejszych dni. Zapewnij mu ocieploną budę, wyłożoną obficie sianem lub smołą. Zamontuj też przy wejściu do budy uchylną klapkę - dzięki temu w budzie będzie ciepło.

- Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa - mówią członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. - Należy zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu, podawać ocieploną wodę do picia i zapewnić ciepłą karmę dwa razy dziennie.

W przypadku wyjątkowych mrozów zabierz psa do domu. Nie pozwalaj mu zostawać na zewnątrz, bo zamarznie! Pomyśl też o psach i kotach w schronisku. Jeśli nie możesz żadnego z nich przygarnąć, przynieś im karmę albo koce i posłania. Możesz też przekazać datki na organizacje pomagające bezdomnym zwierzętom w twoim mieście.

U ptaków przemiana materii zachodzi bardzo szybko, dlatego stworzenia te często i sporo jedzą. Zimą, pod grubą warstwą śniegu trudno jest im znaleźć pożywienie. Dokarmiaj je regularnie w stałym miejscu. Jeśli raz zaczniemy sypać pożywienie do karmnika czy wywieszać słoninkę, to powinniśmy to robić już do końca zimy i to bez względu na to, czy jest śnieg, czy go nie ma. Ptaki szybko się przyzwyczajają do takich paśników i nie szukają już gdzie indziej pożywienia. Jeśli zastaną pusty karmnik, mogą same nie dać już sobie rady.

Pamiętaj jednak, że nie można karmić ptaków chlebem! Jest w nim groźna dla nich sól i różnego rodzaju konserwanty.

A jeśli chodzi o sikorki, to z tych samych powodów solony boczek czy słoninka, jak również wszelkie inne wędliny, które kupujemy w sklepach, są wykluczone. Ich organizmy tolerują jedynie mięso niczym nie przyprawione. Czym zatem karmić naszych skrzydlatych przyjaciół?

- Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku - radzi na swojej stronie internetowej Zofia Brzozowska, prezes Fundacji Ratujmy Ptaki. - Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami a nawet owocami z kompotów (nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać.

Ptaki wodne takie jak łabędzie, kaczki i łyski chętnie zjadają paszę dla kur, kaczek i gęsi, gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane oraz gotowane kasze i ryż. Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na - w miarę możliwości - odśnieżony teren.

Pamiętajmy, że ptaki w karmniku są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby. Bardzo ważne jest, aby miejsce, w którym karmimy ptaki było regularnie sprzątane. Pokarm nie zjedzony usuwamy, gdyż zepsuty jest szkodliwy dla ptaków. Starajmy się sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany. Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy.

Zatroszcz się o swojego pupila

Pamiętaj, że zimą musisz także szczególnie zadbać o psa i kota, które przebywają z tobą w mieszkaniu. Małe zwierzęta domowe, przyzwyczajone do umiarkowanych warunków, zazwyczaj ciężko przechodzą zimę i wymagają w tym czasie odpowiedniej pielęgnacji. Dbać o psa i kota zimą możemy przy pomocy zbilansowanej diety, przestrzegając zarazem kilku prostych reguł.

Psy, których sierść jest krótka potrzebują specjalnego ciepłego ubrania podczas spacerów. Można je kupić w sklepach zoologicznych lub uszyć samemu ze starego polaru lub swetra. Ważną kwestią jest też zabezpieczenie łap czworonogów. Szczególnie najmniejsze rasy narażone są na nieprzyjemne skutki kontaktu ze zlodowaciałą powierzchnią oraz z solą, która niszczy naskórek chroniący łapy, prowadząc do zapalenia skóry.

Łapy można zabezpieczyć przed urazem, smarując je przed wyjściem z domu wazeliną. Po spacerze obmyj psu łapy i wysusz ręcznikiem.

Ważne jest też odpowiednie pożywienie. Zimą posiłki powinny być bardziej sycące. Nie możesz zwierzęcia jednak przekarmić. Karmę, którą podajesz mu na co dzień, zimą warto wzbogacić o produkty zawierające witaminy A,D i E. Niezwykle zdrowa będzie gotowana marchewka i ryby. Niedobory można także uzupełnić przy pomocy syntetycznych witamin, sprzedawanych w sklepach zoologicznych w postaci smacznych psich smakołyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza