Oto premia dla Wisły Kraków za zdobycie Fortuna Pucharu Polski

Bartosz Głąb
Wisła Kraków wygrała Fortuna Puchar Polski.
Wisła Kraków wygrała Fortuna Puchar Polski. Leszek Szymański / PAP
Wisła Kraków może cieszyć się wygrania Pucharu Polski. Pierwszoligowiec w finale rozgrywek pokonał na stadionie PGE Narodowy ekstraklasową Pogoń Szczecin. Zdobycie trofeum oznacza nie tylko reprezentowanie Polski w kwalifikacjach europejskich pucharów w przyszły sezonie, ale także wysoką premia od PZPN.

Wysoka premia Wisły Kraków za wygranie Fortuna Pucharu Polski

Wisła po raz 5 w swojej historii wygrała Puchar Polski. W majowe popołudnie pokonała po dogrywce Pogoń Szczecin w wielkim finale rozgrywek. W drugiej połowie spotkania Efthymios Koulouris dał prowadzenie rywalom i wydawało się, że to Portowcy sięgną po trofeum. Jednak w doliczonym czasie gry wprowadzony po przerwie Eneko Satrustegui doprowadził do wyrównania, a na początku dogrywki Angel Rodado zdobył bramkę na 2:1 dla Białej Gwiazdy, która jak się okazało, dała zwycięstwo nad przeciwnikiem wyższej klasy rozgrywkowej.

Pierwszoligowiec sięgnął po Puchar Polski

Wisła Kraków za triumf w rozgrywkach otrzyma premię w wysokości 5 mln złotych. Pogoń Szczecin musi się zadowolić srebrnymi medalami i nagrodą pocieszenia w wysokości 760 tys. złotych. Oba zespoły w tym sezonie otrzymywały już premie za wygrywanie kolejnych rund, która do finału wyniosła ponad 500 tys. złotych.

W przyszłym sezonie zespół otrzyma również premie od UEFA za udział w europejskich pucharach. Zdobywca Pucharu Polski rozgrywki na arenie międzynarodowej rozpocznie od 1. rundy kwalifikacji Ligi Europy. W przypadku przegrania dwumeczu, dostanie szansę gry w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji. Każda kolejna runda europejskich pucharów to dodatkowe pieniądze dla krakowian.

Wisła Kraków w tym sezonie. Wciąż w walce o awans do PKO Ekstraklasy

Biała Gwiazda dość niespodziewanie jako pierwszoligowiec zakwalifikowała się do finału Fortuna Pucharu Polski. Prezes klubu Jarosław Królewski w wywiadzie dla portalu weszlo.com podkreślił, że premie dla zawodników za wygranie krajowego pucharu uzależnione są od awansu klubu do PKO Ekstraklasy.

Wisła po 30 spotkaniach zajmuje 5. miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi. Krakowianie nie mają większych szans na bezpośredni awans, a walka o miejsca gwarantujące grę w barażach jest bardzo zacięta. Różnica między trzecim GKS-em Tychy, a siódmą Wisłą Płock to zaledwie 3 "oczka". Do końca sezonu pozostały 4 kolejki.