Kraj > Gen. Czerwiński już nie jest wiceministrem

  Kraj > Gen. Czerwiński już nie jest wiceministrem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Generał Piotr Czerwiński

  Generał Piotr Czerwiński

  Gen. dyw. rez. Piotr Czerwiński, były dowódca 12 DZ w Szczecinie, zrezygnował z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
  Generał Piotr Czerwiński

  Generał Piotr Czerwiński

  Szef MON Bogdan Klich wystąpił do premiera o odwołanie generała. Resort nie ujawnił powodów jego rezygnacji.

  Gen. Czerwiński na stanowisko wiceministra ON został powołany 29 listopada 2007 roku. Po ogłoszeniu nominacji generała, b. szef MON Aleksander Szczygło ujawnił, że Żandarmeria Wojskowa prowadzi dwa postępowania w jego sprawie. Szczygło poinformował też, że z powodu trwających postępowań zablokował nominację Czerwińskiego na dowódcę IX zmiany PKW w Republice Iraku, a wcześniej odwołał go ze stanowiska dowódcy 1 DZ w Warszawie.

  Nazwisko gen.
  Czerwińskiego pojawiało się w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów, m.in. w 6 BKP w Stargardzie Szczecińskim. Jak podkreśla prokuratura wojskowa, nie ma on postawionych zarzutów, ale jest materiał dowodowy wskazujący na ewentualną możliwość przekroczenia przez niego uprawnień dowódczych poprzez przyjęcie korzyści majątkowej w latach 2003-2004. W tym czasie generał Czerwiński dowodził 12 Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie.

  Gen. Czerwiński po ukończeniu w 1978 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, służył w Lidzbarku i Morągu. W latach 1985-1987 studiował w Akademii Wojsk Pancernych ZSRR im. Marszałka Rodiona w Moskwie. Następnie objął stanowisko zastępcy dowódcy 28 Pułku Czołgów w Czarnem. W latach 1991-1992 pełnił służbę jako dowódca 36 Pułku Zmechanizowanego w Trzebiatowie.

  W 1996 roku płk Czerwiński został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu 12 DZ. Po dwóch latach objął stanowisko szefa szkolenia w tej dywizji i brał udział w tworzeniu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.

  W 2000 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 12 DZ. 15 sierpnia 2003 roku - awansowany do stopnia generała brygady. Od stycznia do lipca 2004 r. był zastępcą dowódcy Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku, gdy dywizją dowodził gen. Mieczysław Bieniek. Po powrocie do kraju awansowany do stopnia generała dywizji. Od sierpnia 2004 r. dowodził 1. Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo