Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w ten weekend w Słupsku. Rozmowa o filmie Jacka Bławuta i wykład o majorze Hubalu

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Major Hubal
Major Hubal Materiały promocyjne
Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku zaprasza na kolejne spotkanie związane z problematyką zawartą w filmach reportażowych reżyserowanych przez Jacka Bławuta. To w piątek. W sobotę natomiast słupskie muzeum zaprasza na wykład o majorze Hubalu.

Filmy Jacka Bławuta

Spotkanie w bibliotecznej filii nr 5 przy ul. Jana Kazimierza 19 odbędzie się w piątek, 5 kwietnia, o godz. 12. Moderatorką całości będzie Krystyna Mazurkiewicz - pedagog, społecznik i specjalistka w zakresie medycyny niekonwencjonalnej, irydolog. Podczas spotkania zaprezentowany będzie film pt. „Nienormalni”. Jest to fabularny dokument o dzieciach specjalnej troski zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych. Autor pokazuje dzieci w zwykłych codziennych zajęciach, troskach, zmaganiach z losem.

Jacek Bławut – polski aktor, operator i reżyser filmowy, dokumentalista, wykładowca w szkołach filmowych. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. W latach 1992-1994 był współwydawcą magazynu „Film na Świecie”. Od 2003 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2008 roku członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2020 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie Sztuki Filmowe i Teatralne. Jako reżyser, operator i producent stworzył wiele filmów dokumentalnych, między innymi: „Wojownik”, „Szczur w koronie”, „Born dead”, „Nienormalni”, „Kostka cukru”. ą
Słupsk

O majorze Hubalu

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu „Służby mundurowe, historia i technika”. Mjr rez. Andrzej Liberek wygłosi wykład pt. „Mjr Henryk Dobrzański, ps. Hubal - czas wojny i pokoju”.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia, o godzinie 12, w Białym Spichlerzu.

Major Henryk Dobrzański, ps. „Hubal”, urodzony w 1897r. był oficerem kawalerii Wojska Polskiego, a także sportowcem i polskim zagończykiem, dowódcą Oddziału Wydzielonego, Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Po klęsce wrześniowej w 1939 r. nigdy nie złożył broni i nie zdjął munduru, do końca dochował przysięgi wojskowej. Jako żołnierz był w służbie od roku 1914 do 1940, początkowo w armii austriacko – węgierskiej; później w Legionach Polskich, a następnie w Wojsku Polskim. Był także związany z Pomorzem, stacjonował w 2 Pułku Strzelców Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, jak również w latach 1922-1923 był słuchaczem Centralnej Szkoły Jazdy w Grudziądzu, gdzie rozpoczął karierę hippiczną, krajową i międzynarodową. W oddaniu i poświęceniu dla Polski potrafił zignorować rozkazy swoich przełożonych, przez co mógł być kontrowersyjnie postrzegany. Zginął w walce z okupacyjnymi wojskami Niemiec hitlerowskich 30 kwietnia 1940 r. na kielecczyźnie pod Anielinem k. Opoczna. Miejsce jego pochówku nie jest do dziś ujawnione.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza