Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono grób niemieckiego generała

Marcin Prusak [email protected]
Sołtys Kazimierz Szczegielniak pokazuje resztki po grobowcu generała von der Marvitza.
Sołtys Kazimierz Szczegielniak pokazuje resztki po grobowcu generała von der Marvitza. Fot. Sławomir Zabicki
Grób niemieckiego generała Georga von der Marvitza z czasów I wojny światowej znaleziono w Unichowie pod Bytowem.

To jeden z nielicznych w regionie słupskim śladów po dowódcach niemieckich.

Nagrobek odkryli miłośnicy wojskowości - Andrzej Szutowicz i Mieczysław Zamara. W pobliżu niegdysiejszego majątku rodziny von der Marvitz, w lesie natknęli się na granitowy grobowiec z niemieckim napisem: "Georg von der Marvitz, generał kawalerii, wódz armii w wojnie światowej, dziedzic Unichowa".

Mieszkańcy Unichowa pamiętają, że grobowiec był kiedyś okazałą budowlą. Nikt nie wiedział jednak, do kogo on należy. Postawiony był na wzgórzu, nad jeziorem.

Wiodła do niego długa aleja świerkowa - teraz miejsce zarosło krzakami i zostało bardzo zniszczone.

- Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kamieniarze zaczęli wywozić stąd płyty nagrobne, ukradziono też kuty płot - mówi Kazimierz Szczegielniak, sołtys Unichowa. - Pamiętam, że jeden z mieszkańców wykopał z ziemi szablę. Pewnie pochowano z nią generała von Marvitza.

Generał ze Słupska

Generał ze Słupska

Georg von der Marvitz, urodził się w Słupsku 7 lipca 1856 roku. Zmarł: 27 listopada 1929 w Unichowie. Podstawową edukację zdobył w słynącym wówczas z huzarów Słupsku. Służbę w kawalerii rozpoczął w wieku 19 lat. Odkąd ukończył 3-letnie studia na akademii wojskowej uchodził za fachowca. Dowodził pułkiem, korpusem, w 1906 roku został generalnym inspektorem kawalerii. W 1914 r., gdy wybuchła wojna, cesarz dał mu samodzielny korpus jeźdźców. Po wielu niepowodzeniach w I wojnie światowej (dowodził II Armią Niemiecką na froncie zachodnim i stracił 50 tysięcy żołnierzy w bitwie pancernej z Anglikami) 62-letni generał von der Marvitz wycofał się z życia polityczno-wojskowego.

Pasjonaci historii ziemi słupskiej wiedzieli, że generał Marvitz spoczywa w Unichowie, ale nikt nie rozszyfrował dokładnie miejsca jego pochówku.

- Z ziemi słupskiej pochodzi wielu dowódców wojskowych, ale ich losy tak się ułożyły, że tylko nieliczni tutaj spoczęli - zaznacza Marcin Barnowski, historyk ziemi słupskiej.

Władze wsi zastanawiają się, jak można wykorzystać niecodzienne znalezisko. Planują ubiegać się o pieniądze z funduszy unijnych na jego renowację, aby zachować choć ślad po dawnych dziedzicach Unichowa.

Na cmentarzu w Unichowie pochowanych jest pięciu członków rodziny generała von der Marvitz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza