Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

MOPR w Słupsku nagradza za choroby

Dodano: 28 listopada 2013, 7:30 Autor:

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Słupsku finansowe dodatki otrzymali pracownicy tych działów, które odnotowały najwięcej nieobecności z powodu choroby, bo dzięki temu zaoszczędzono na wynagrodzeniach.

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku zostali zaproszeni na bal, ale tylko część z pracowników dostała dodatkowe wynagrodzenie za pracę. Ci, którzy nie dostali takiej nagrody, byli rozżaleni, że zostali pominięci. Nic dziwnego, bo dodatki wynosiły nawet 1400 złotych brutto.

– Pracownicy Działu Socjalnego otrzymali dodatkowe pieniądze, a my – pracownicy Działu Usług Opiekuńczych nie dostaliśmy ani grosza i czujemy się pokrzywdzeni przez dyrekcję – mówią pracownicy MOPR, którzy skontaktowali się z redakcją "Głosu Pomorza”.

– Oni większość czasu siedzą za biurkami, a my codziennie jesteśmy w terenie. Opiekujemy się osobami niepełnosprawnymi, starszymi, chorymi psychicznie, alkoholikami, przewijamy, podajemy posiłki, chodzimy z podopiecznymi na spacery, robimy im zakupy. Odwiedzamy domy, gdzie są wszawice, świerzby i inne choroby. Mamy bardzo ciężką pracę, najniższe pensje w MOPR i jeszcze się nas pomija w wypłacie nagród.

W tej sprawie było zebranie pracowników z dyrektorem MOPR Klaudiuszem Dyjasem, który miał wyjaśnić, dlaczego nie dostali pieniędzy.

– Powiedział, że pracownicy socjalni często chodzili na zwolnienia lekarskie i dzięki temu zaoszczędzili sobie na nagrody pewną pulę pieniędzy przeznaczoną na wynagrodzenia, która z okazji Dnia Pracownika Socjalnego została im wypłacona – mówią pracownicy.

Twierdzą, że do tej pory zawsze co roku otrzymywali z okazji swojego święta dodatkowe wynagrodzenie w wysokości od 600 do 1000 złotych na osobę.

– Przecież mogli to podzielić po równo dla wszystkich pracowników, bylibyśmy zadowoleni nawet ze 100-200 złotych lub w ogóle mogli darować sobie ten bal i dać nam pieniądze, które za niego zapłacili – dodają.

Klaudiusz Dyjas, dyrektor MOPR, przyznaje, że Dział Usług Opiekuńczych nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia.

– Każdy dział w strukturze MOPR posiada swój budżet, w którym widnieją środki na wynagrodzenia. W ramach tego budżetu mogą gromadzić się oszczędności z tytułu absencji chorobowej – informuje dyrektor K. Dyjas. – Ze względu na specyfikację pracy w dziale Usług Opiekuńczych, za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, zatrudnia się pracowników na zastępstwo, w związku z tym w dziale nie występują oszczędności na wynagrodzeniach, z których można wypłacać dodatkowe wynagrodzenia.

Dodaje, że MOPR otrzymał w tym roku dodatkowe środki finansowe na wynagrodzenia z urzędu wojewódzkiego. Część z tych środków – 64 tys. 280 zł przeznaczono na dodatkowe wynagrodzenia.

– Środków tych, mylnie nazywanych nagrodami, zgodnie z klasyfikacją budżetową nie można przeznaczyć na dodatkowe wynagrodzenia Działu Usług Opiekuńczych – mówi dyrektor. – Analizujemy budżet na wynagrodzenia dla Usług Opiekuńczych. Jeżeli pojawią się w nim oszczędności, zostaną wypłacone w formie premii.

Wyjasnia też, że impreza integracyjna opłacona została z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz składek pracowników, a tych środków nie można przeznaczyć na wynagrodzenia. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, że przeprowadzi kontrolę w MOPR i wyjaśni zasadność przyznawania dodatkowych wynagrodzeń tylko niektórym działom.

– We wstępnej ocenie nie wykluczam, że mogło dojść do naruszeń prawa – mówi Roman Giedrojć, kierownik słupskiego oddziału Pań-stwowej Inspekcji Pracy.

Czytaj więcej o:
  • Klaudiusz Dyjas
  • MOPR Słupsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Skontrolowali e-papierosy. Wyniki nie są dobre

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy korzystasz z komunikacji miejskiej w Słupsku

wyniki głosowania
Liczba głosów: 194.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.