Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne wybory gimnazjalistów. Wybór szkoły może wpłynąć na jego karierę

Archiwum
Trudne wybory gimnazjalistów. Wybór szkoły może wpłynąć na jego karierę.
Trudne wybory gimnazjalistów. Wybór szkoły może wpłynąć na jego karierę. Archiwum
Uczeń pod koniec gimnazjum musi zdecydować o przyszłości. To, czy wybierze liceum, czy technikum, może wpłynąć na jego karierę.

Na wciąż zmieniającym się rynku pracy pracodawcy oczekują przede wszystkim osób z wykształceniem w konkretnym zawodzie. Zapewne dlatego, po wieloletnim panowaniu liceów ogólnokształcących, do głosu ponownie dochodzą technika, które coraz chętniej wybierają uczniowie gimnazjów.

- Żeby nadążyć za potrzebami rynku pracy, musimy go bacznie obserwować i planować nasze działania. Rozmawiamy z pracodawcami, więc znamy ich oczekiwania. Wcześniej potrzebowali logistyków, więc otworzyliśmy klasę o takim profilu. Teraz przyszedł czas na obuwników i operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. - Czas najwyższy odczarować technika i uświadomić młodym ludziom, że one zagwarantują im pracę w przyszłości.

W podobnym tonie wypowiada się Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1:

- Wszystkie długoterminowe prognozy rynku pracy pokazują, że absolwenci techników będą mieli coraz łatwiejszy dostęp do zatrudnienia - mówi pani dyrektor. - Najłatwiej pracę będzie znaleźć elektrykom. Na rynku jest dla nich bardzo dużo ofert pracy.

Oczywiście samo ukoń­czenie technikum nie gwarantuje znalezienia pracy w zawodzie. Dlatego wielu uczniów techników planuje, podobnie jak ich koledzy z liceów ogólnokształcących, pójście na studia. Po części zmuszają ich do tego pracodawcy. Przede wszystkim się­gają oni po pracowników sprawdzonych, z którymi mieli już wcześniej do czynienia. Poza tym, wielu pracodawców sądzi, że absolwenci techników nie posia­dają takich umiejętności, jakie wymagane są w ich przedsiębiorstwach.

Obecnie technika pracują już nad rozwiązaniem tego problemu. Do współpracy przy tworzeniu nowych klas zapraszają konkretne przedsiębiorstwa, które w ten sposób mają wpływ na kształ­cenie swoich przyszłych pracowników.

Przykładem takiego działania może być nowa klasa kształcąca obuwników w "mechaniku“, przy tworzeniu której partnerem jest Gino Rossi. Ten przychylny dla techników okres nie oznacza, że uczniowie zupełnie odwrócili się od liceów. Słupskie licea ogólnokształcące nadal cieszą się dużym zainteresowaniem absolwentów gimnazjów, szczególnie tych, dla których priorytetem jest matura i późniejsze dostanie się na studia. Ci nadal myślą o LO 1 i LO 2, które kuszą gimnazjalistów i od lat walczą o tytuł najlepszego liceum w mieście.

Komentarz: Trzeba kształcić specjalistów

Monika Zajkowska,
rektor Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania

Obecnie młodzi ludzie muszą podejmować dorosłe decyzje i to już na etapie gimnazjum. Dlatego potrzebują wsparcia. Oczekują go zarówno ze strony wykwalifikowanych doradców zawodowych, jak i nauczycieli. No i oczywiście od swoich rodziców.

Ciężko przewidzieć, w jakich zawodach najłatwiej będzie im w przyszłości znaleźć zatrudnienie, jednak na pewno łatwiej będzie osobom z doświadczeniem. Dlatego jestem gorącą zwolenniczką dualnego systemu kształcenia, czyli połączenia teorii z praktyką. Na etapie szkół ponadgimnazjalnych zapewnić to mogą z pewnością technika. Nie stereotypowe zawodówki, ale szkoły kształcące specjalistów. Bo to właśnie oni potrzebni są w rozwijającym się państwie, jakim bez wątpienia jest Polska.

W najbliższych latach będziemy potrzebować coraz więcej rzemieślników, profesjonalistów wykwalifikowanych w swojej wąskiej specjalizacji. Ponadto pracodawcy będą poszukiwać osób z wykształceniem logistycznym oraz, szczególnie w naszym regionie, wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii. Bo według prognoz specjalistów właśnie ta gałąź gospodarki będzie się w najbliższym czasie bardzo intensywnie rozwijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza