Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwięcej chętnych do I LO w Słupsku

Filip Pietruszewski [email protected]
Gimnazjaliści najczęściej wybierają technika, ale w Słupsku najchętniej wybieraną szkołą jest I Liceum Ogólnokształcące. Są jednak klasy, do których jest tylko kilkoro chętnych.
Gimnazjaliści najczęściej wybierają technika, ale w Słupsku najchętniej wybieraną szkołą jest I Liceum Ogólnokształcące. Są jednak klasy, do których jest tylko kilkoro chętnych. Archiwum
Gimnazjaliści najczęściej wybierają technika, ale w Słupsku najchętniej wybieraną szkołą jest I Liceum Ogólnokształcące. Są jednak klasy, do których jest tylko kilkoro chętnych.

Do poniedziałku uczniowie trzecich klas gimnazjów musieli w systemie rekrutacyjnym wskazać szkoły średnie, w których chcieliby uczyć się od następnego roku szkolnego. Mogli oni zadeklarować chęć nauki w trzech szkołach. Musieli zdecydować, która z tych placówek jest szkołą pierwszej, drugiej lub trzeciej preferencji, a więc do której chcieliby się dostać najchętniej.

Co prawda gimnazjaliści jeszcze do jutra mogą zmienić swoją decyzję o wyborze szkoły, ale takich zmian najprawdopodobniej będzie niewiele.

W tym roku największym powodzeniem cieszą się technika. Chciałoby się w nich uczyć 691 uczniów. Licea ogólnokształcące, jako szkołę pierwszej preferencji, wybrało 594 uczniów, a 253 zawodówki.

- W dużych miastach zainteresowanie technikami i szkołami zawodowymi wyraź­nie wzrosło już kilka lat temu. U nas ta tendencja stała się wyraźna w zeszłym roku. Uczniowie i ich rodzice coraz częściej są świadomi, że wyższe wykształcenie nie gwarantuje pracy. Czasami lepiej zacząć życie zawodowe po technikum i uzupełniać wykształcenie zaocznie, zdobywając jednocześnie doświadczenie. Obserwuję też zmianę jakościową w naszej zawodówce. Zainteresowanie tymi klasami utrzymuje się na stałym poziomie, ale przychodzą do nich uczniowie z coraz lepszymi wynikami - mówi Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, popularnie nazywanego elektrykiem.

Najczęściej wybieraną przez uczniów szkołą w Słupsku jest jednak I Liceum Ogólnokształcące. Tę szkołę w pierwszej preferencji wskazały 224 osoby.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się klasa o profilu bilogiczno-chemiczym. Chciałyby do niej chodzić 84 osoby. - Myślę, że gimnazjaliści, wybierając naszą szkołę, kierują się wysokimi wynikami matur uczniów, ale nie bez znaczenia jest też dobra atmosfera. Tegorocznym naborem jesteśmy wyjątkowo zadowoleni - mówi Barbara Grędecka, dyrektor I LO.

Szkoła zdystansowała II Liceum Ogólnokształcące, w którym w pierwszej preferencji chciałoby się uczyć 138 obecnych gimnazjalistów.

- Poczekajmy na wyniki rekrutacji. Może się okazać, że pomimo tych dysproporcji progi punktowe w naszych szkołach będą do siebie zbliżone. Jeżeli analizowalibyśmy liczbę wszystkich chętnych, to różnice nie są duże. U nas chciałoby się uczyć 310 uczniów, a w I LO 394 osoby - zauważa Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku. - Dlaczego zainteresowanie naszą szkołą nieco spadło? W tym roku zmieniliśmy ofertę. W klasie językowej wprowadziliśmy matematykę na poziomie rozszerzonym. Może to nie był dobry krok. Od rodziców czasem słyszę, że ich dzieci mają wątpliwości, czy wybrać nasze liceum, bo nie są pewne, czy sobie poradzą - dodaje Mariusz Domański.

Z kolei najmniej chętnych jest do niektórych klas szkół zawodowych. Tylko jedna osoba chce się uczyć w zawodzie krawca w Szkole Zawodowej nr 3, a troje gimnazjalistów w zawodzie obuwnika w mechaniku.

Dyrektorzy szkół listy z nazwiskami osób przyjętych ogłoszą 8 lipca. Absolwenci gimnazjów, którzy wówczas nie dostaną się do żadnej z trzech wskazanych przez siebie szkół, będą musieli zdecydować się na szkołę, w której zostaną wolne miejsca.

Zainteresowanie szkołami w Słupsku
Licea - chętni z pierwszej preferencji
I LO - 224
II LO - 138
V LO - 128
IV LO - 81
III LO - 23
Ogółem - 594
Technika - wybór z pierwszej preferencji
Technikum nr 1 (elektryk) - 178
Technikum nr 4 (mechanik) - 170
Technikum nr 6 (rolniczak) - 154
Technikum nr 3 (drzewniak) - 78
Technikum nr 5 (ekonomik) - 63
Technikum nr 2 (budowlanka) - 48
Ogółem - 691
Zawodówki - z pierwszej preferencji
Zawodówka nr 1 (elektryk) - 93
Zawodówka nr 4 (mechanik) - 70
Zawodówka nr 2 (budowlanka) - 31
Zawodówka nr 3 (drzewniak) - 29
Zawodówka nr 5 (ekonomik) - 15
Zawodówka nr 6 (rolniczak) - 15
Ogółem - 253

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza