Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie się działo - rycerze, muzyka, spektakle

Daniel Klusek [email protected]
Rycerze w sobotę kolejny raz obronią Słupsk.
Rycerze w sobotę kolejny raz obronią Słupsk. Marcin Kamiński
W Słupsku, Ustce i innych miejscowościach regionu na przedostatni weekend wakacji przygotowano wiele propozycji dla dzieci i całych rodzin. Na większość z nich wstęp jest darmowy.

Inscenizacja oblężenia Słupska, odkrywanie tajemnic Ustki, premiera w teatrze Tęcza i spektakl w wykonaniu znanego aktora Mariusza Bonaszewskiego to najważniejsze wydarzenia tego weekendu. Na wiele atrakcji wstęp jest wolny.

Miasto oblężone
Spotkanie z średniowiecznymi wojami trwać będzie w sobotę i niedzielę. Wioska rycerska znajduje się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku, w okolicach alei brzozowej. tam będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie wojów i białogłów w średniowieczu. Będą więc kramy z towarami, wioskowi kowale nauczą, jak się wykuwa niezbędne drobiazgi, będzie można również podpatrzeć, jak powstają przedmioty ze skóry, w tym buty. Będzie tkanie, szycie, tańce, śpiewy i fireshow.

Najważniejszym wydarzeniem jednak będzie sobotnia bitwa pod murami w okolicach Baszty Czarownic. Scenariusz rekonstrukcji dotyczy bitwy, która miała miejsce w pobliżu Słupska w roku 1259. Starły się wtedy wojska książąt pomorskich Świętopełka II Wielki Księcia Gdańskiego z rycerzami Barcisława III oraz Barnima I.

Inscenizacja oblężenia i walki zwane bohurtami rozpoczną się o godz.19. Zanim jednak wojowie przystąpią do walki, wczesnym popołudniem damy wezmą udział w wyścigu białogłów.

Tajemnice Ustki

W sobotę w Ustce odbę­dzie się miejski quest "Bur­sztnowe Ustka". Podczas miejskiej gry zadaniem jej uczestników będzie zgromadzenie ośmiu bursztynowych skarbów, czyli specjalnych kart z opisem burszty- nowych ciekawostek regio­nu. Karty skarbów będą wydawać agenci, których uczestnicy gry będą mogli odnaleźć wyłącznie wtedy, jeśli prawidłowo rozwiążą rebusy i będą zarazem wystarczająco spostrzegawczy. Kar­ty wydawane będą w sobotę tylko od godz. 16-17 przy żółtej ławeczce RMF, nieopodal głównej sceny przy promenadzie. Pięciu najlepszych zawodników przejdzie do kolejnego etapu, gdzie będzie miało szansę wygrać m.in. i-Poda oraz nagrody o wartości do dwóch tysięcy złotych.

Gra miejska będzie jednak tylko jedną z wielu atrakcji imprezy. Pozostałe na turystów i mieszkańców czekać będą na scenie i w jej pobli­żu. O godz. 17 na scenie na promenadzie zobaczyć bę­dzie można spektakl "Ope­racja" w wykonaniu Teatru Kubika. Nie zabraknie również animacji i prezentacji szczudlarzy. O godz. 19 przyjdzie czas na zakończenie gry miejskiej i wręczenie nagród. Około godz. 20 na scenie zaprezentuje się muzyczna gwiazda wieczoru, zespół Formacja Nieżywych Schabuff. Przez cały czas będzie można wziąć udział w warsztatach obróbki bur­sztynu, w czym pomogą specjaliści z Galerii Bursztyno­wej ze Słupska. Czynna bę­dzie też wystawa fotograficzna Huberta Bierndgarskiego "Poławiacze bursztynu".

Premiera w Tęczy

"Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" w reżyserii Stanisława Ochmańskiego, to historia napisana przez twórcę "Koziołka Matołka", Kornela Makuszyńskiego, a przełożona na język teatru przez Jana Wilkowskiego. Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę w słupskiej Tęczy.

Szewc Kopytko, uczeń i młodzieniec skarcony przez majstra za lekkomyślne wygłupy, wyrusza w świat, szukając przygód i beztroskiego życia. Podczas drogi spotyka rozśpiewanego Kaczora Kwa­ka, osobnika o podobnych cechach lekkoducha i psotnika. Od tej chwili wę­drują razem figlując i żartując przy każdej nadarzającej się okazji. Zarówno Kopytko, jak i Kwak nie rozumieją, że bezmyślne psoty mogą sprawić przykrość i ból. Dopiero napotkany Wędrowiec uświadamia im, że łzy mogą być oznaką smutku. Mądrzejsi o to doświadczenie nie rezygnują z wyszukiwania powodów do śmiechu.

Jako najsłynniejsi w okolicy rozśmieszacze, zostają wezwani na dwór do cierpiącego Króla Powidło, który od ponad 100 lat pogrążony jest w melancholii. Ale co to dla nich za wyzwanie rozbawić Króla? Powierzone zadanie wykonują perfekcyjnie. Oczywiście Król Powidło nie może powstrzymać się od śmiechu. Premiera o godz. 11, bilety kosztują 18 i 15 złotych.

Roztańczony Kot

Do restauracji Leśny Kot w Lasku Północnym w sobotę wybrać się można na plenerową zabawę taneczną. Pobawić się będzie można przy muzyce puszczanej przez didżeja. Początek letniej potańcówki o godz. 17, wejściówki kosztują trzy złote.

Jarmark z biblioteką

Na Rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera w niedzielę odbędzie się Jarmark Gryfitów. Gospodarzem tego spotkania Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Bibliotekarze przygotują gry, zabawy i konkursy dla dzieci i całych rodzin. Będzie również malowanie twarzy i kiermasz taniej książki, a po Rynku Rybacki przez cały czas będzie się przechadzał Krasnal Hałabała. Mieszkańcy i turyści dowiedzą się też, jakie zajęcia dla wszystkich czytelników przygotowuje biblioteka na nowy sezon. Przez cały czas czynne będą kramy twórców ludowych, bukinistów i kolekcjonerów. Początek o godz. 11. Wstęp jest wolny.

Ceramiczne cudeńka

W niedzielę muzeum w Swołowie organizuje kolejne wakacyjne warsztaty ceramiczne. W czasie dwugodzinnego spotkania będzie można własnoręcznie wykonać ozdoby, a przy tym rozwinąć swoje zdolności manualne. W zajęciach udział mogą wziąć zarówno dzieci, jak i dorośli. Koszt uczestnictwa to 20 zł od osoby. Po warsztatach prace wypalane będą w piecu ceramicznym. Istnieje możliwość poszkliwienia dzieł. Konieczna rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 785 993 597.

Niedziela u Klicków

W muzeum w Klukach w każdą niedzielę wakacji organizuje imprezę folklorystyczną "W niedzielę u Klicków". W muzeum można zobaczyć odświętnie zastawione stoły, do jakich dawniej całymi rodzinami lub wspólnie z sąsiadami zasiadali Słowińcy. Zapoznać się można z techniką tkania krajek, czyli kolorowych wstą­żeczek, którymi kobiety obszywały brzegi sukni. W zagrodzie szyte są ponadto sieci rybackie, a także odbywają się gry i zabawy dla dzieci. Najmłodsi turyści będą mieli okazję przekonać się, że nawet najprostsze, zupełnie niepozorne przedmioty, mogą dostarczyć mnóstwo świetnej zabawy. W jednej z chałup skosztować będzie można wafli drożdżowych smażonych w żeliwnej formie, a także drożdżowych babek wypiekanych w chlebowym piecu. W izbie zastawiono stół dla gości filiżanki i imbryczek z herbatą oraz ciasto i konfitury. W jednej z zagród można natknąć się na akordeonistę, wygrywają­ce­go kaszubskie melodie i rozprawiającego z sąsiadem. Nie zabraknie też tradycyjnego słowińskiego chleba ze smalcem i żuru. Impreza w potrwa w godz. 10-16.

Ukochana Jasna

W słupskiej Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w poniedziałek będzie się można spotkać ze znanym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym Marcinem Trońskim. Weźmie udział w prapremierze słuchowiska pt. "Jasna, moja miłość", którego jest autorem i reżyserem.

Akcja słuchowiska przenosi nas do roku 1991. Jerzy (Marcin Troński), telewizyjny korespondent wojenny, powraca do Polski z Ruandy, gdzie przez ostatnie trzy miesiące relacjonował przebieg makabrycznej wojny miedzy Tutsi i Hutu. Wraca do domu, ale nie na długo. Na wieść o wybuchu wojny domowej w Jugosławii, wymusza na byłej żonie, a teraz jego szefowej (Maria Pakulnis), delegację do Zagrzebia. W Warszawie zostawia córkę w trakcie trudnego rozstania z mężem, wnuka i rodziców. Instynkt rasowego reportera każe mu jechać w środek kolejnej woj­ny, niezależnie od grożących mu niebezpieczeństw.

Jednego dnia jest w Warszawie, a kolejnego budzi się w chorwackim szpitalu, nie wiedząc, kim jest i co się wydarzyło. Opiekę roztacza nad nim czterdziestoletnia pielęgniarka, Jasna (Dorota Landowska). Gdy szpital przestaje być bezpieczny, kobieta zabiera go na wyspę, do swojego domu, który wkrót­ce stanie się i jego domem".

Marcin Troński opowie o pracy nad powstaniem swojego debiutanckiego słuchowiska, odpowie również na pytania publiczności. Spotkanie poprowadzi słupski literat Daniel Odija. Początek w poniedziałek o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Pocztówki w Herbaciarni

W ramach wystawy "Wo­kół murów. Kopie dawnych pocztówek ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku", w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera na 41 kopiach pocztówek zobaczyć można dawne mury miejskie. Widać na nich również, istniejące do dziś, budynki obronne Nową Bramę, za­mek, Basztę Czarownic. Moż­na też zobaczyć fragmenty obwarowań, po któ­rych zostało jedynie wspomnienie urokliwe zaułki wzdłuż murów przy ul. Francesco Nullo i furtę nieopodal dawnego kościoła zamkowego. Wstęp na wystawę jest wolny.

Obrazy od Pendzli

W słupskiej Galerii Kameralnej na wystawie "Obraz wobec obrazu" zobaczyć można malarstwo twórców z grupy Pendzle. Tworzą ją: Tomasz Ciecierski, Ryszard Grzyb, Robert Maciejuk, Pa­weł Susid, Tomasz Tatarczyk, Włodzimierz Jan Zakrzewski. Natomiast w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce ta sama grupa przygotowała wystawę "Desa NT".

Cały nasz Witkacy

Słupskie Muzeum Pomo­rza Środkowego jest właścicielem największej kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego. Nig­dy jednak nie zaprezentowało jej w całości w takiej liczbie. Aż do teraz. Na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 90-lecia muzealnictwa w Słupsku zobaczyć będzie można wszystkie dzieła i pamiątki po Witkacym, jakie zebrano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Kobieta pełna mocy

Na wystawę Katarzyny Majak "Kobiety mocy" w Baszcie Czarownic składa się cykl portretów i rozmów ze współczesnymi kobietami zamieszkującymi polskie wsie i miasta. Bohaterki tego projektu to kobiety zajmujące się alternatywnymi formami duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptunki, wizjonerki, przewodniczki duchowe oraz artystki. Kobiety są przedstawicielkami różnych tradycyjnych nurtów pogańskiej duchowości, część z nich natomiast wyznaje własne autorskie systemy duchowości. Usteckie pamiątki

Wystawę pocztówek i niecodziennych pamiątek związanych z Ustką oglądać będzie można w Bałtyckim Centrum Kultury w Ustce. Jest to wystawa z cyklu Usteccy Kolekcjonerzy, prezentującego publiczności zbiory miejscowych pasjonatów w różnych dziedzinach. Tym razem będzie można podziwiać zbiory Eugeniusza Brzóski. Wstęp jest wolny. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Za wolność ojczyzny

W 2014 roku przypadają 4 duże rocznice dotyczące walk narodowowyzwoleń­czych. Są to: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 70. rocznica bitwy o Monte Casino, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Z tej okazji biblioteka przygotowała ekspozycję, na którą składają się książki i czasopisma, medale, monety i odznaczenia. Szczególnie warte obejrzenia są pamiątki z Powstania Warszawskiego udostępnione bibliotece ze zbiorów Izby Pamięci Narodowej działającej przy Gimnazjum nr 2 w Słupsku. Medale i odznaczenia pochodzą ze zbiorów Jana Radkowskiego i Henryka Błaszkiewicza.

Krew daje życie

W foyer biblioteki głównej zorganizowano wystawę promującą idee honorowego krwiodawstwa. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się materiały edukacyjne. Eksponaty udostępniło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza