Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 komitetów powalczy o miejsca w Radzie Miejskiej w Słupsku

Zbigniew Marecki
Aż 11 komitetów wyborczych zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Słupsku. Nie wszystkie jednak mają szansę wprowadzić swoich rajców do Rady Miejskiej.
Aż 11 komitetów wyborczych zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Słupsku. Nie wszystkie jednak mają szansę wprowadzić swoich rajców do Rady Miejskiej. Archiwum
Aż 11 komitetów wyborczych zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Słupsku. Nie wszystkie jednak mają szansę wprowadzić swoich rajców do Rady Miejskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, swoje komitety wyborcze zarejestrowały Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska RP, Słupskie Porozumienie Obywatelskie, KWW Aleksandra Jacka, KWW SLD + Lewica Razem, KWW Roberta Biedronia "Nareszcie zmiana", KWW Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, KWW Słupsk Na Prawo, KWW Andrzeja Kaczmarczyka oraz KWW Opieka Nad Chorymi i Ubogimi i KWW Przymierze dla Słupska.

Czytaj więcej o wyborach samorządowych 2014 w naszym specjalnym serwisie

Dwa ostatnie z wymienionych wyżej komitetów nie obsadziły swoim kandydatami wszystkich obwodów wyborczych.
Komitety mogły zgłaszać po 46 kandydatów, choć w Radzie Miejskiej w Słupsku zasiada tylko 23 radnych.

Przypomnijmy: w wyborach do rad miast na prawach powiatu, jakim jest Słupsk, obowiązuje system proporcjonalny. Głosujemy zatem w okręgach wielomandatowych, a podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy. Ponadto, obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy, po przekroczeniu którego dany komitet wyborczy może uczestniczyć w podziale mandatów. Są to zasady analogiczne do obowiązujących w wyborach sejmowych. Głosować będziemy w okręgach, w których do podziału może być od 5 do nawet 10 mandatów.

Zobacz także: Zbigniew Konwiński zaprezentował swój program dla Słupska (wideo)

Do dyspozycji będziemy mieli jeden głos, tak jak w wyborach do rad gmin niebędących miastami na prawach powiatu. Ustalenie wyników wyborów w każdym okręgu polega w pierwszej kolejności na przydzieleniu określonego liczby mandatów komitetom, które w skali całego miasta przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Mandaty przydziela się z zastosowaniem tzw. metody d' Hondta.

W praktyce 16 listopada w lokalu wyborczym wyborca ze Słupska otrzyma tylko trzy karty do głosowania: na prezydenta miasta, na radnych miejskich oraz radnych sejmiku województwa. Jeśli tego dnia żaden z kandydatów na prezydenta, których ostatecznie poznamy 17 października, nie otrzyma ponad 50 procent głosów, to za dwa tygodnie odbędzie się dogrywka, w której uczestniczyć będzie dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Ponieważ zanosi się, że w Słupsku będzie spora grupa kandydatów na prezydenta, to dogrywka jest raczej pewna, bo głosy się rozłożą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza