Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja dowodowa. Od dziś nowe dokumenty

Zbigniew Marecki [email protected]
Od dzisiaj dowody osobiste wydawane są na nowych wzorach. Nie ma już na nich adresu ani informacji o kolorze oczu i wzroście. Są za to lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwem. Starych dowodów nie trzeba jednak wymieniać.
Od dzisiaj dowody osobiste wydawane są na nowych wzorach. Nie ma już na nich adresu ani informacji o kolorze oczu i wzroście. Są za to lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwem. Starych dowodów nie trzeba jednak wymieniać. Wojciech Stefaniec
Od 2 marca wydawane są nowe dowody osobiste. Stare są ważne do końca terminu ważności

Nowe dowody weszły dokładnie 1 marca, czyli w niedzielę, ale w praktyce wydawane są od 2 marca. Z nowego wzoru dokumentu znika adres zameldowania oraz informacje o kolorze oczu i wzroście. Nie zobaczymy na nim także skanu podpisu posiadacza dokumentu. Zmieni się też typ fotografii, bo odtąd będzie na dowodzie umieszczana taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Ponadto dowód zostanie wyposażony w nowe zabezpieczenia przed fałszerstwami. Nie zmieni się natomiast czas ważności dowodu. Nadal będzie obowiązywał dziesięć lat od momentu jego wydania. Wyjątkiem będą dowody dla dzieci poniżej pięciu lat. One zachowają ważność tylko przez pięć lat.

- Nadal za wyrobienie dowodu nie zapłacimy ani grosza. Opłata nie będzie pobierana także wtedy, jeśli dowód zgubimy i trzeba będzie wyrobić nowy - mówi Anna Jaworska, nowa dyrektor wydziału spraw obywatelskich i handlu w słupskim ratuszu. Nowe dowody jednak od razu nie będą obowiązywać wszystkich, bo stare dowody nadal zachowają ważność do czasu, kiedy upłynie 10 lat od momentu ich wydania. Osoby, które wkrótce będą musiały wyrobić pierwszy albo nowy dowód osobisty, już nie będą musiały tego robić wyłącznie we własnej gminie.

- Od marca prawo pozwala na to, aby wniosek o wyrobienie dowodu zainteresowany mógł złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce - dodaje dyrektor Jaworska.

Wniosek można będzie także złożyć bez przychodzenia do urzędu, bo umożliwia to także droga elektroniczna, gdy zalogujemy się na platformie ePuap. Zmiany prawne umożliwiają też zastrzeganie skradzionego lub zgubionego dowodu w dowolnym urzędzie gminy. Istotne jest także to, że z tym zastrzeżeniem bezpłatnie będą się mogły zapoznać banki i inne uprawnione instytucje.

Choć brak adresu i skanu nazwiska na nowym dowodzie budzi sporo wątpliwości, to jednak według fachowców ta zmiana nie spowoduje, dużego zamieszania. Rzecz w tym, że w trakcie wyborów komisja obwodowa będzie mogła zweryfikować głosującego przy pomocy numeru pesel, który pozostanie na dowodzie, bo znajduje się on także w dokumentach wyborczych.

Z kolei Związek Banków Polskich poinformował, że banki nie będą wymagały od kredytobiorców dodatkowych zaświadczeń o zameldowaniu, bo będą mogły odpłatnie korzystać z bazy pesel, która umożliwia weryfikację meldunku. Bez meldunku w dowodzie odbierzemy także przesyłkę na poczcie, bo wtedy ważny jest adres wskazany przez nadawcę. Adres zamieszkania nie jest też ważny podczas odbioru listu poleconego, bo listonosz musi zweryfikować odbiorcę, np. członka rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza