Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z księdzem Zbigniewem Krawczykiem, proboszczem kościoła Mariackiego w Słupsku

Daniel Klusek
Ksiądz Zbigniew Krawczyk, proboszcz parafii Mariackiej
Ksiądz Zbigniew Krawczyk, proboszcz parafii Mariackiej Krzysztof Piotrkowski
O Wielkim Tygodniu i znaczeniu tych dni dla katolików mówi słupski ksiądz Zbigniew Krawczyk.

Niedzielą palmową rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia. To dla katolików najważniejsze dni w roku liturgicznym.
Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, późniejsze Jego odrzucenie, śmierć i zmartwychwstanie. Jezus bierze na siebie nasze grzechy, które zamykają nam drogę do zbawienia. Jaki jest religijny sens dni Wielkiego Tygodnia?

- Poniedziałek, wtorek i środa to dni przygotowania do Triduum Paschalnego.Jest okazja do spowiedzi?
- Wyspowiadać się można podczas każdej mszy, a także w Wielki Piątek. W środę zorganizujemy Noc konfesjonałów. W kościele Mariackim rozpocznie się ona o godz. 19. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Przed południem w katedrze odprawiana jest msza święta krzyżma. Podczas niej święci się oleje, których używa się podczas chrztu, namaszczenia chorych, bierzmowania i święceń kapłańskich. To również wspomnienie ostatniej wieczerzy.Tego dnia wieczorem w każdym kościele odprawia się tylko jedną mszę świętą, której często towarzyszy akt obmycia nóg 12 mężczyzn. Śpiewa się hymn "Chwała na wysokości Bogu", podczas których biją dzwony. Potem dzwony milkną aż do niedzielnego poranku. Obnaża się też ołtarz, stół zostaje pusty. Przenosi się też Eucharystię do ciemnicy.

Wielki Piątek jest dniem postu ścisłego?
W roku liturgicznym są tylko dwa takie dni: Środa Popielcowa i właśnie Wielki Piątek, dzień wspomnienia śmierci Jezusa. Osoby w wieku od 18. do 60. roku życia mogą zjeść trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Tego dnia w żadnym kościele nie odprawia się ani jednej mszy, są tylko wielkopiątkowe obrzędy. Celebrans kładzie się przed odkrytym ołtarzem i przeprasza boga za grzechy wiernych z danej diecezji. Podczas liturgii słowa czytana jest Ewangelia św. Jana opisująca mękę Jezusa. Odmawia się modlitwę z 10 wezwaniami. Potem następuje adoracja krzyża.

W sobotę też pościmy?
- Kościół nie nakazuje powstrzymania się od pokarmów mięsnych, ale zaleca takie zachowanie. W kościołach odbywa się święcenie pokarmów. W koszyczkach powinny się znaleźć: chleb, sól, mięso, jajka i baranek, który jest symbolem Jezusa. Nie zastępujmy baranka kurczaczkiem czy zajączkiem.Już w sobotę odprawiane są nabożeństwa wielkanocne.To nabożeństwo światła, podczas którego następuje poświęcenie ognia i paschału, który jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Następuje też odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. To już początek czasu radości. Kto uczestniczy w nabożeństwie światła, to jakby uczestniczył w mszy rezurekcyjnej.

Msza niedzieli zmartwychwstania też się wówczas odbywa?
U nas tak. Poprzedza ją procesja wokół kościoła. Po niej wierni mogą zobaczyć pusty grób. Radość ze zmartwychwstania trwa nie tylko w niedzielę i poniedziałek wielkanocny. 40 dni po zmartwychwstaniu świętujemy Wniebowstąpienie Pana Jezusa, a dziesięć dni później Zesłanie Ducha Świętego, który kończy okres Wielkanocy.

Rozmawiał Daniel Klusek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza