Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z fotoradarów nie dla samorządów

Alek Radomski [email protected]
Zgodnie z decyzją Sejmu od stycznia 2016 fotoradary przejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Dochód przejmie państwo
Zgodnie z decyzją Sejmu od stycznia 2016 fotoradary przejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Dochód przejmie państwo Mateusz Tomasik
Sejm zdecydował. Od Nowego Roku wpływy z fotoradarów przejmie od gmin budżet państwa. Gminy ubolewają nad zmianą.

Sejm uchwalił nowe przepisy ograniczające uprawnienia strażników miejskich i gminnych. Wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i dotyczą przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Obowiązki po strażnikach ma przejąć Inspekcja Transportu Drogowego, która będzie dysponowała tylko i wyłącznie fotoradarami stacjonarnymi. Tych mobilnych używać będzie mogła jedynie policja.

Za odebraniem fotoradarów głosowało 404 posłów ze wszystkich klubów. Przeciw było 18. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Jednak tak poważna zmiana zapisów Prawa o ruchu drogowym pozbawia niektóre samorządy łatwych i znaczących wpływów do budżetu. W przypadku podsłupskiej Kobylnicy to nawet 1,6 mln złotych rocznie.

- Taka jest wola parlamentu. Co teraz? Będziemy robić swoje - mówi Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy. - Oczywiście oznacza to mniej pracy, ale straż gminna to nie tylko fotoradary. Przeprowadziliśmy już restrukturyzację pod tym kątem, myślę więc, że sobie poradzimy. Nie wiem tylko, co stanie się z samymi fotoradarami, bo ustawodawca tego nie zapisał. Ustawa mówi jedynie o odebraniu uprawnień. Co prawda w jej pierwszej wersji zakładano znacjonalizowanie urządzeń, ale od tego pomysłu odstąpiono, bo jest to niezgodne z konstytucją. Nie można zabierać samorządom środków trwałych.

Przypomnijmy, że w listopadzie poprzedniego roku w sprawie gminnych fotoradarów wypowiedziała się w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK uważa, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.

Kontrolerzy NIK-u stwierdzili również, że pieniądze z fotoradarów stacjonarnych i przenośnych samorządy powinny przeznaczać na poprawę infrastruktury i inne działania związane z podnoszeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Tymczasem prowadzona w gminach kontrolowanych ewidencja księgowa najczęściej nie pozwalała na wyodrębnienie środków uzyskanych z mandatów nałożonych za wykroczenia ujawnione przy pomocy fotoradarów, a tym samym na ocenę, czy zostały one wykorzystane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Autorem nowelizacji ustawy jest poznański poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Maciej Banaszak.
Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza