Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy oczyszczają Bałtyk ze starych sieci

Wojciech Frelichowski [email protected]
Ruszała akcja wyławiania zagubionych sieci rybackich w polskiej strefie Bałtyku. Organizatorzy akcji szacują, że wyłowią 350 ton sieci.
Ruszała akcja wyławiania zagubionych sieci rybackich w polskiej strefie Bałtyku. Organizatorzy akcji szacują, że wyłowią 350 ton sieci. Archiwum
Ruszała akcja wyławiania zagubionych sieci rybackich w polskiej strefie Bałtyku. Organizatorzy akcji szacują, że wyłowią 350 ton sieci.

Akcję przygotowała ekologiczna organizacja WWF Polska. Na jej zlecenie kilkadziesiąt kutrów będzie przeczesywać polskie wody Bałtyku w poszukiwaniu rybackich sieci-widm, które mogą być niebezpieczne dla ryb, ptaków i ssaków morskich sieci.

Wyławianie zostanie przeprowadzone w miejscach wytypowanych przez ekspertów, gdzie występuje największe prawdopodobieństwo koncentracji sieci. Po wyłowieniu trafią do recyklingu.
- Wyławianie sieci jest jednym z głównych działań w ramach projektu realizowanego przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z WWF Polska - mówi Marta Kalinowska z WWF Polska. - To kontynuacja wcześniejszej inicjatywy naszej fundacji z lat 2011-2013. Udało nam się wtedy wypracować wspólnie z naukowcami i rybakami metody usuwania sieci-widm. W ramach naszego projektu udało się wyciągnąć 27 ton sieci.

Tegoroczna akcja jest największym na świecie projektem oczyszczania morza z sieci widm. WWF oszacował, że wspólnie z rybakami wyłowi do 350 ton sieci z Bałtyku. Pierwsze jednostki rybackie wyruszyły właśnie z Jastarni w morze na akcje poszukiwawcze. Kolejne wypłyną również z innych portów, w tym z Kołobrzegu i Ustki.

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci-widm, które nadal łowią ryby. Ten niekontrolowany przyłów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków morskich, może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.

Oprócz wyciągania sieci przez kutry rybackie, w akcji wezmą udział nurkowie, bo spora część sieci jest gubiona w rezultacie zaczepów na wrakach. Ich oczyszczanie może odbywać się wyłącznie przy udziale nurków. Projekt posłuży wypracowaniu elektronicznego systemu znakowania sieci rybackich, co w przyszłości pozwoli zidentyfikować właścicieli zagubionych sieci.

- Sieci-widma są globalnym problemem. Dlatego, oprócz samego wyławiania, chcemy wprowadzić system zapobiegania gubieniu sieci widm, w którego skład wejdzie nowa metoda znakowania sieci oraz interaktywna baza zaczepów dostępna na stronie internetowej sieciwidma.wwf.pl - dodaje Kalinowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza