Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopot z krzyżem z Giewontu w Słupsku. Władze miasta odsuwają problem na wrzesień

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Problem z krzyżem z Giewontu w Słupsku. Władze miasta odsuwają problem na wrzesień
Problem z krzyżem z Giewontu w Słupsku. Władze miasta odsuwają problem na wrzesień Krzysztof Piotrkowski
Nie będzie szybkiej odpowiedzi władz Słupska w sprawie budowy na skarpie na osiedlu Westerplatte repliki krzyża z Giewontu, która miała być widoczna z całego miasta.

Otrzymaliśmy odpowiedź z ratusza na nasze pytania odnośnie niezrealizowanej uchwały Rady Miejskej w Słupsku o budowie kilkunastumetrowej repliki krzyża z Giewontu w Słupsku.

"Sprawa postawienia krzyża na ul.Górnej i realizacja uchwały Rady Miejskiej w Słupsku będzie poddana analizie w miesiącu wrześniu br." - napisała do nas Monika Rapacewicz, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Jan Paweł II powinien być uczczony w Słupsku poprzez wzniesienie repliki krzyża stojącego na Giewoncie. Pomnik ma lokalizację na działkach przy ulicy Hubalczyków. Jeden ze słupszczan przypomniał władzom Słupska o uchwale w tej sprawie i domaga się realizacji. Ratusz szuka teraz rozwiązania.

27 września 2006 roku Rada Miejska w Słupska podjęła uchwałę: "W sprawie wzniesienia repliki Krzyża stojącego na Giewoncie". Treść jest krótka, to dwa punkty. Pierwszy: W oparciu o wyniki konsultacji społecznych postanawia się uczcić osobę Jana Pawła II poprzez wzniesienie repliki krzyża stojącego na Giewoncie. Drugi to numery działek przy ulicy Hubalczyków, na których ma stanąć replika.

Tak więc w świetle prawa prezydent Słupska powinien taki pomnik zbudować. Gdy to przegłosowywano przewodniczącą rady miejskiej była Anna Bogucka-Skowrońska z PO, a prezydentem Maciej Kobyliński.

Pomysłodawcą powstania krzyża był ksiądz prałat Jan Giriatowicz.

Idea budowy na skarpie repliki krzyża z Giewontu powstała w 2005 roku. Miał być widoczny z całego miasta. Idea księdza Jana Giriatowicza spowodowała, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Westerplatte Hubalczyków” przesunięto linię terenów zielonych, by krzyż zmieścić.

Przeprowadzono nawet w Słupsku konsultacje społeczne, podczas których słupszczanie mogli wybrać jedną z propozycji, jak uczcić pamięć o Ojcu Świętym. Najwięcej głosów otrzymał właśnie krzyż giewoncki.

Prezydenci Maciej Kobyliński i jego następca Robert Biedroń uchwały rady miejskiej, zobowiązującej ich do postawienia krzyża nie wykonali. Obecnie problem spadł na barki Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. I ta uchwała jest wymieniana w grupie tych do realizacji. Przypomniał o tym jeden ze słupszczan, domagając się postawienia krzyża. To Grzegorz Kunda.

- Mam nadzieję, że teraz władze miasta odpowiedzą na moje pisma. Na razie poprosiły o przedłużenie terminu odpowiedzi do 7 lipca. Krzyż miał być pierwotnie, tam gdzie teraz jest już blok. Stąd proponuję przeniesienie lokalizacji na nasyp w wąwozie, tam gdzie ma powstać miejski park - tłumaczy słupszczanin.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza