MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parking przy Wojska Polskiego nie tylko dla niepełnosprawnych

Aleksandra Chacińska
Aleksandra Chacińska
Kierowcy z kartami parkingowymi pytają, które miejsca są dla niepełnosprawnych. Wciąż brakuje oznakowania poziomego.
Kierowcy z kartami parkingowymi pytają, które miejsca są dla niepełnosprawnych. Wciąż brakuje oznakowania poziomego. Krzysztof Piotrkowski
Sposób oznakowania miejsc parkingowych przy ul. Wojska Polskiego budzi wątpliwości osób niepełnosprawnych. Problem, na który zwrócił uwagę pan Marek, polega na tym, że powinny być one oznakowane znakami pionowymi i poziomymi.

- Brak oznakowania poziomego daje pracownikom Strefy Płatnego Parkowania pewną dowolność w wystawianiu mandatów. Wszystko zależy od ich humorów. Kiedy używam karty parkingowej, oświadczam tym samym, że przysługuje mi parkowanie na wyznaczonym miejscu bez wykupienia biletu w parkometrze. Niestety przez brak oznaczenia miejsc dla niepełnosprawnych jestem narażony na mandaty - mówi oburzony czytelnik.

Zarządca terenu stawiając wyłącznie znaki pionowe oznaczone symbolem miejsca parkingowego (D18) lub parking - miejsce zastrzeżone (D18a), nie popełnia błędu, jeśli dodatkowo zamieści tabliczkę informującą, że to wyznaczone miejsce jest dla osób niepełnosprawnych.

- W myśl prawa nie ma konieczności powtarzania znaków pionowych, choć uważane jest to za dobrą praktykę. Straż miejska jest już po rozmowach z miastem, by w okresie wiosennym uzupełnić wszystkie brakujące oznakowania na tym terenie - tłumaczy Paweł Dyjas, p.o. komendanta Straży Miejskiej w Słupsku.

Oznakowanie poziome powinno zawierać znak P-24, czyli symbol osoby niepełnosprawnej lub tzw. kopertę informującą, że miejsce jest zastrzeżone. Jednak także w niej powinien być zawarty logotyp osoby niepełnosprawnej.

- Jeśli, jak w przypadku ul. Wojska Polskiego, nie ma uzupełnionego oznaczenia poziomego, przyjmuje się, że jedynie pierwsze miejsce za znakiem przeznaczone jest dla osób uprzywilejowanych - dodaje Paweł Dyjas. Kara nałożona na kierowcę za brak biletu do parkowania będzie tym samym zasadna.

- W praktyce pracownik strefy traktuje miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca dla niepełnosprawnych jako powtórzone uprzywilejowane, pod warunkiem że tamto będzie zajęte - tłumaczy Dyjas. Niepełnosprawny, który zaparkuje samochód na miejscu oddalonym od znaku, a nie będzie miał odpowiedniego biletu, może więc liczyć się z otrzymaniem mandatu.

Przeczytaj także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza