Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paula Fish wygrała w NSA. Mączkarnia ma legalną decyzję środowiskową

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie rozstrzygnął sprawę ważności decyzji środowiskowej, na podstawie której Paula Fish buduje mączkarnię we Włynkówku. Decyzja środowiskowa jest ważna, a decyzja NSA ostateczna.

Budowa mączkarni we Włynkówku pod Słupskiem ma już ponad 5-letnią historię. 15 stycznia 2015 roku do wójta gminy Słupsk wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Opracowano raport, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydali pozytywne opinie.

Wicewójt, wówczas był nim Bernard Rybak, opierając się na dokumentach środowiskowych, wydał decyzję, czyli zgodę na realizację przedsięwzięcia na określonych warunkach.

Stało się to w połowie lutego 2016 roku. Decyzja środowiskowa dotyczyła przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa zakładu produkcji mączki rybnej oraz olejów rybnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zlokalizowaną na działce nr 250/3 w obrębie Włynkówko, Gmina Słupsk, w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej".

O sprawie zrobiło się głośno na początku 2018 roku, gdy budowa ruszyła. Wówczas zaskoczeni mieszkańcy sąsiadujący z inwestycją w obawie przed odorem rozpoczęli protesty. Zaalarmowali inne samorządy, różne instytucje, posłów, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

GDOŚ ocenił, że decyzja środowiskowa została wydana z rażącym naruszeniem prawa i należy ją wyeliminować z obrotu prawnego. Dlatego, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obszarze Włynkówka na całym terenie wyklucza lokalizację działalności i przedsięwzięć, które mogą powodować zanieczyszczenie środowiska - emisję szkodliwą dla zdrowia ludzi i stanu środowiska oraz szkody w dobrach materialnych. GDOŚ skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku. W postępowaniu SKO protestujący nie zostali uznani za stronę, ale decyzja środowiskowa została uchylona. Wcześniej wojewoda pomorski orzekł nieważność pozwolenia na budowę mączkarni, wydanego przez starostę słupskiego.

Jednak Paula Fish odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na początku 2019 roku sprawę wygrała.
- WSA stwierdził, że decyzja środowiskowa nie została wydana z rażącymi naruszeniami prawa, ani w ogóle z żadnymi innymi naruszeniami, co podkreślił sąd w uzasadnieniu wyroku – mówią w rozmowie z nami przedstawiciele firmy Paula Fish.

GDOŚ nie zgodził się z tym wyrokiem i wniósł kasację. W ubiegłym tygodniu nastąpiło rozstrzygnięcie sprawy. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną GDOŚ.
- To ostatecznie i prawomocnie zamyka sprawę. Procedura jest zakończona - dodają przedstawiciele inwestora, zaznaczając jednocześnie, że sprawa pozwolenia na budowę, która trafiła ze skargą Pauli Fish do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, została zawieszona. - Do czasu rozstrzygnięcia przez NSA sprawy decyzji środowiskowej. To już nastąpiło, więc droga jest otwarta.

W czasie trwania tych postępowań firma prowadziła budowę, mimo stanowiska GDOŚ, że w tej sytuacji należy ją wstrzymać.
- Realizowaliśmy inwestycję, ponieważ na żadnym z etapów postępowania administracyjnego nie było to zabronione. Nadzór budowlany wizytował miejsce budowy i kontrolował dokumentację – zaznaczają przedstawiciele Paula Fish - Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Budowa dobiega końca.

Mariusz Bożęcki ze Stowarzyszenia „Gmina Jest Nasza!” przeciwnego budowie mączkarni na razie nie chce komentować tych faktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza