Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo dla wojskowego, skwer dla Portugalczyka. Kolejne miejsca w Słupsku mają mieć swoich patronów. Jesteś na „tak”?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Słupszczanie będą mogli odpowiedzieć w konsultacjach jedynie „tak” lub „nie”, na pytanie czy chcą nazw proponowanych przez ratusz.
Słupszczanie będą mogli odpowiedzieć w konsultacjach jedynie „tak” lub „nie”, na pytanie czy chcą nazw proponowanych przez ratusz. Łukasz Capar
Swoich patronów zyskać ma rondo u zbiegu ulic Legionów Polskich i Ryszarda Riedla oraz skwer zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Zygmunta Krasińskiego i Mieczysława Niedziałkowskiego. Ratusz zapyta mieszkańców o zdanie w konsultacjach społecznych.

Słupszczanie będą mogli odpowiedzieć w konsultacjach jedynie „tak” lub „nie”, na pytanie czy chcą nazw proponowanych przez ratusz. Będzie też można zgłosić swoje ewentualne uwagi i opinie. Rondo na os. Zachód nosić ma imię generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, natomiast patronem niewielkiego skweru w centrum miasta miałby zostać Portugalczyk Artur Oliveira.

Artur Oliveira – informacje

Artur Oliveira, jak czytamy w notce biograficznej, urodził się w 1938 r. w Santarem w środkowej Portugalii. Imał się różnych zajęć: był skautem, piłkarzem, kierowcą rajdowym, działaczem ochrony środowiska. Pracę zawodową rozpoczął w Ratuszu Miejskim w Cartaxo. Wkrótce związał się z bankowością i był tam dyrektorem banku, aż do emerytury. Ale jego pozazawodową pasją stał się teatr.

Ze swoimi zespołami był w kilkunastu krajach. Pasja Artura Oliveira do teatru doprowadziła do spotkania z Antonim Franczakiem – ojcem teatru Rondo, która to znajomość zaowocowała bogatą wymianą kulturalną. Na początku wymiana ta dotyczyła teatru Rondo i teatru Combate z Cartaxo. Z biegiem lat wymiana kulturalna zaczęła obejmować także inne dziedziny sztuki. Wielokrotnie wyjeżdżali do Portugalii nasi malarze, rzeźbiarze, muzycy, fotograficy. Z kolei my gościliśmy artystów z ich strony. To dzięki działaniom Artura Oliveira nastąpiło podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Cartaxo i Słupskiem. Za długoletnią współpracę kulturalną i promowanie Słupska za granicą Prezydent Miasta Słupska przyznał mu nagrodę pierwszego stopnia, a w 2009 r. Kapituła Medalu – przyznała Arturowi Oliweira Medal za zasługi dla Miasta. Artur Oliveira zmarł w 2013 roku.

Generał Józef Dowbor-Muśnicki - informacje

Urodził się w 1867 r. w Garbowie koło Zawichostu (powiat sandomierski). Po skończeniu nauki w gimnazjum w Radomiu w wieku 14 lat przeniósł się do Korpusu Kadetów im. Mikołaja I w Petersburgu. Po jego ukończeniu w 1886 r. został słuchaczem Konstantynowskiej Szkoły Wojskowej w Petersburgu, którą ukończył w 1888 r. w stopniu podporucznika. W listopadzie 1914 r. mianowano go dowódcą 14 pułku strzelców syberyjskich. Walczył na jego czele m.in. w zwycięskiej bitwie pod Przasnyszem, gdzie został ranny. W 1915 r. brał udział w bojach nad Dźwiną, gdzie pod Lenewarden został ponownie ranny. Na początku 1918 r. na czele I Korpusu Polskiego toczył walki z Armią Czerwoną. Wysławił się zajęciem Bobrujska w lutym 1918 r. Od stycznia 1919 r. był naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego. W marcu tego roku awansował na stopień generała broni. Po zwycięskim powstaniu w Wielkopolsce brał udział w walkach o Lwów. 14 stycznia 1920 r. Przeniesiony w stan spoczynku. Po długiej chorobie zmarł w 1937 r. w Batorowie.

Konsultacje społeczne

Konsultacje dotyczące nadania imienia skwerowi odbędą się w dniach od 17 lipca do 11 sierpnia 2023 r. Można wziąć w nich udział wypełniając kwestionariusz papierowy i złożyć go w Wydziale Geodezji i Katastru (Pl. Zwycięstwa 3, pokój 313 - sekretariat Wydziału) lub przesłać w wersji elektronicznej, za pośrednictwem poczty e-mail, na adres [email protected]. Odbędzie się także spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, które zaplanowano na 24 lipca o godz. 16.00 w Urzędzie Miejskim w Słupsku (Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212). Będą też dyżury telefoniczne w dniach 17-18 lipca 2023 r. w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku pod numerem telefonu 59-8488-398.

Konsultacje w sprawie nazwy ronda zaplanowano od 1 do 25 sierpnia. Można w nich wziąć udział na tych samych zasadach co w przypadku skweru. Zmieniają się jedynie daty – spotkanie konsultacyjne odbędzie się w dniu 21 sierpnia 2023 r. o godz. 16, a telefony od mieszkańców będą odbierane w dniach 10-11 sierpnia.

Przypomnijmy, że zgłaszane przez mieszkańców uwagi w toku konsultacji społecznych nie są dla miasta wiążące – ratusz może, ale nie musi wziąć ich pod uwagę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza