Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści spotykają się w sobotę

Piotrek Kawałek [email protected]
Liczymy, że na naszej paradzie będę tłumy rowerzystów.
Liczymy, że na naszej paradzie będę tłumy rowerzystów.
Jutro w samo południe ze Starego Rynku rusza Wielka Parada Rowerowa. Przejedziemy ulicami na plac Zwycięstwa.

Rowerzyści ze Słupska - musicie tam być!

Liczymy na Was słupszczanie, to dzięki Wam udało się zebrać komplet podpisów pod uchwałą rowerową, która może zmienić Słupsk w miasto bezpiecznych ścieżek rowerowych.

Przed kinem Milenium na Starym Rynku zbieramy się od godziny 11.30. Przy stoliku "Głosu Pomorza", będzie można jeszcze złożyć swój podpis pod projektem uchwały rowerowej.

Na miejscu udostępnimy jej tekst, standardy rowerowe oraz koncepcję Słupskiego Węzła Rowerowego.

Proszę ze sobą zabrać element odblaskowy oraz sprawdzić rowerowe dzwonki, których będziemy używali podczas przejazdu i na placu Zwycięstwa.

Bardzo prosimy o stosowanie się do komunikatów ogłaszanych przez megafon. Będzie nas dużo i musimy zachować porządek. Pięć minut przed południem ustawimy się w kolumnie na Starym Rynku.

Na początku korowodu będzie jechał rowerzysta prowadzący paradę i wyznaczający tempo przejazdu. Na niego należy zwracać szczególną uwagę - w razie konieczności będzie sygnalizował zatrzymanie się i ruszanie kolumny. Nie można wyjeżdżać przed prowadzącego!

Zaraz za nim, na czele kolumny pojadą wszyscy młodzi rowerzyści, dalej starsi oraz rodzice z dziećmi. Nie ścigamy się, jedziemy spokojnie i zwracamy uwagę na wszystko, co dzieje się wokoło.

Jeśli komuś podczas drogi coś się stanie - złapie gumę, itp. - niezwłocznie schodzi na chodnik i nie blokuje ulicy. Punktualnie o godzinie 12 przez megafon padnie komenda: Ruszamy!

Najpierw objedziemy Stary Rynek, skręcimy w ul. Grodzką, pojedziemy dalej w Kopernika, na pierwszym rondzie skręcimy w ul. Wolności, następnie w Kołłątaja, Wojska Polskiego,Anny Łajming, Tuwima i zbieramy się na placu Zwycięstwa.

Tu podamy aktualną liczbę zebranych podpisów, które razem z projektem uchwały wręczymyna ręce Zbigniewa Konwińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Słupsku. Ponadto mamy upominki dla najstarszego i najmłodszego rowerzysty.

Na miejscu będzie można też napić się gorącej herbaty i kawy z termosu. Na placu spędzimy około 10 minut, następnie rozjeżdżamy się w swoich kierunkach. Wszystko powinno zakończyć się około godziny 12.30. Do zobaczenia.

Czego my chcemy

Piotr Rachwalski.
Piotr Rachwalski.

Trasa parady rowerowej

Na podpisy

czekamy w naszej redakcji przy ul. H. Pobożnego dziś w godz. 9 -18. Podpis można złożyć też w Radiu Koszalin przy ul. Filmowej 2, II piętro, w Fitness Studio Angela ul. Filmowa 1, II piętro, galeria ARTelier, al. Sienkiewicza 21. Potrzebne jest imię, nazwisko, adres i numer pesel. Osoba głosująca musi być pełnoletnia i zameldowana w Słupsku.

Przedstawiamy, co znajduje się w projekcie uchwały rowerowej. Uchwała wprowadza standardy budowy dróg rowerowych w mieście.

Standardy sporządzili architekci i planiści ze Stowarzyszenia "Sekcja Rowerzystów Miejskich" z Poznania, którzy są m.in. wykładowcami Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Standardy to komplet informacji o tym, jak powinny być budowane bezpieczne i wygodne ścieżki rowerowe. Takie wzorce obowiązują na przykład w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Uchwała zobowiązuje prezydenta do przedstawienia Radzie Miejskiej w ciągu pół roku sieci połączeń rowerowych obejmującej całe miasto z uwzględnieniem Słupskiego Węzła Rowerowego.

Ponadto jest zapis, że dokumentacja techniczna dotycząca budowy dróg rowerowych musi być konsultowana z powołanym przez prezydenta społecznym zespołem zadaniowym do spraw komunikacji i rekreacji rowerowej, tak zwaną grupą rowerową.

W jej skład wchodzą rowerzyści skupieni w różnych kołach i stowarzyszeniach, członkowie Aktywnego Pomorza, pracownik Zarządu Dróg Miejskich i Urzędu Miejskiego oraz dziennikarze.

Rozmowa z Piotrem Rachwalskim

Marcin Dadel.
Marcin Dadel.

Piotr Rachwalski.

Piotr Rachwalski

jest członkiem Stowarzyszenia "Aktywne Pomorze" i społecznego zespołu zadaniowego do spraw komunikacji i rekreacji rowerowej w Słupsku.

- Skąd wziął się pomysł na uchwałę rowerową?

- Od ponad dziesięciu lat słupscy rowerzyści walczyli o porządne drogi rowerowe. Niestety, jak do tej pory było to walenie głową w mur. Postanowiliśmy więc skorzystać z możliwości, jaką daje nam uchwała obywatelska i chcemy wprowadzić do prawa miejscowego standardy, według których powinny powstawać bezpieczne i wygodne ścieżki rowerowe.

- Jak powstawała uchwała?

- Nie odkrywaliśmy Ameryki, skorzystaliśmy ze sprawdzonych wzorów innych miast przyjaznych rowerzystom, między innymi Gdańska, Krakowa i Poznania, które były podstawą do dyskusji. Nie kryję, że ścierały się różne koncepcje. Niektórzy optowali, aby w uchwale zawrzeć jak najwięcej spraw dotyczących rowerzystów, inni woleli się ograniczyć tylko do wprowadzenia standardów budowy dróg. Powoli dochodziliśmy do kompromisu. W pracach uczestniczyli członkowie Aktywnego Pomorza, Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz zwykli rowerzyści i dziennikarze.

- Jak uchwała rowerowa wpłynie na życie w mieście?

- Skorzystają wszyscy, nie tylko rowerzyści. Również piesi i kierowcy, ponieważ rowerzyści już nie będą im przeszkadzali. Zdecydowanie wzrośnie wygoda i bezpieczeństwo ruchu drogowego w Słupsku.

Inicjatywa uchwałodawcza

Marcin Dadel.

Nasi partnerzy

Stowarzyszenie "Aktywne Pomorze", Radio Koszalin, Telewizja Słupsk w sieci Vectra, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Portal Słupskich Rowerzystów www.mtb.slupsk.pl., Turystyczne Koło Rowerowe przy kościele św. Jacka, WORD, Fitness Studio Angela, Klub Turystyki Rowerowej "Słupia", Świetlica Środowiskowa nr 1 MOPR, Akademia Pomorska, ARTelier, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Stowarzyszenie na Rzecz

- Inicjatywa uchwałodawcza daje mieszkańcom możliwość stworzenia własnego projektu uchwały poruszającej istotne dla nich sprawy - mówi Marcin Dadel, szef Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

- Wystarczy zebrać tylko 400 podpisów, aby mieć realny wpływ na to, co się dzieje w mieście. Drugim ważnym aspektem jest to, że inicjatywa uchwałodawcza mobilizuje mieszkańców wokół wspólnego celu.

Do tej pory mieli tylko możliwość protestowania przeciwko czemuś, a nie integrowania się za czymś. Inicjatywa jest silnym narzędziem w rozmowach mieszkańców z władzami miasta, a radni muszą się nią zająć w ciągu trzech miesięcy od jej złożenia.

Jako że daje mieszkańcom możliwość angażowania się w ważne dla nich sprawy, pozytywnie wyróżnia słupszczan na tle innych miast, które nie mają takiej możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza