Przygotowania do Wszystkich Świętych (zdjęcia)

  Przygotowania do Wszystkich Świętych (zdjęcia)

  Marcin Prusak marcin.prusak@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą.

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą. ©Fot. Łukasz Capar

  Trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świętych. Znicze, kwiaty i stroiki kupujemy jak najtańsze.
  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą.

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą. ©Fot. Łukasz Capar

  30 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

  Trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świetych. Kupujemy znicze, kwiaty i stroiki. Porządkujemy groby najblizszych, coraz cześciej wynajmując do tego

  Wszystkich Świętych już blisko

  Link do głównego zdjęcia

  Trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świetych. Kupujemy znicze, kwiaty i stroiki. Porządkujemy groby najblizszych, coraz cześciej wynajmując do tego innych. ©Krzysztof Tomasik


  Do sprzątania grobów najbliższych coraz częściej wynajmujemy innych.

  Od kilku dni przed cmentarzami można znaleźć stoiska ze zniczami, kwiatami i stroikami na groby. Na udekorowanie jednego grobu trzeba wydać przynajmniej kilkadziesiąt złotych.

  Za najdroższy znicz trzeba zapłacić 20 zł. Zakup najmniejszych to wydatek przynajmniej 1,5 zł. Kupno doniczki z żywymi kwiatami to wydatek 20-25 zł. Wiązanka trzech gałęzi świerku kosztuje 2-4 zł, a tui od 3 do 5 zł.

  - W tym roku nie ma mody na jakiś określony rodzaj zniczy lub stroików - mówi Dariusz Moncki, sprzedający przed słupskim cmentarzem przy ul. Kaszubskiej. - Kupujący kierują się ceną.

  Stragany z artykułami potrzebnymi do ustrojenia grobów będą stały przed cmentarzami także w dniu Wszystkich Świętych. Handel zacznie się już od godz. 6 rano.

  Z obserwacji pracowników cmentarzy wynika, że coraz więcej ludzi decyduje się na wynajmowanie kogoś do umycia nagrobków.

  - Sami myją najczęściej staruszkowie, a młodzi nie mają na to czasu i wolą komuś zapłacić za czyszczenie - mówi pani Eugenia (nazwisko do wiad. red.), trudniąca się myciem pomników. - Od tygodnia umyłam już 16 nagrobków. Pracuję razem z wnuczkiem, więc zajmuje nam to tylko 3 godziny.

  Lepiej autobusem

  Lepiej autobusem


  Od środy, 31 października, do piątku, 2 listopada, słupski MZK wysyła na trasy autobusy dwóch specjalnych linii. C1 (Kołłątaja - Wojska Polskiego
  - Grodzka - Armii Krajowej
  - Stary Cmentarz - Kilińskiego - Wolności - 3 Maja - Nowy Cmentarz) oraz C2 (Rzymowskiego - Szczecińska - Wojska Polskiego - Grodzka - Armii Krajowej - Stary Cmentarz - Kilińskiego - Wolności - 3 Maja
  - Nowy Cmentarz).
  W dniu Wszystkich Świętych autobusy na obu liniach będą kursowały co 15 minut. Linia C1 od godz. 8 do 16, a linia C2 od godz. 8 do 21. Wybierając się na cmentarz, warto rozważyć podróż autobusem. Tego dnia wokół nekropolii pozamykanych będzie wiele ulic i parkingów.  Usługa nie jest tania. Za mycie pojedynczego pomnika trzeba zapłacić 50 zł. Podwójny to wydatek 100 zł. W cenie mamy czyszczenie samego nagrobka oraz zamiatanie i grabienie ziemi wokół niego.

  Płyny do mycia i substancje konserwujące zapewnia wykonawca usługi. Jeśli nagrobek jest nowy, a jego powierzchnia nie jest zniszczona to możemy wytargować obniżkę ceny do 40 zł za pojedynczy i 80 zł za podwójny pomnik.

  Zapracowani słupszczanie mają szansę zadbać o groby najbliższych nawet wieczorami.

  - Od wtorku, 30 października, do piątku, 2 listopada, bramy cmentarzy przy ulicy Kaszubskiej i ulicy Zachodniej będą otwarte całą dobę - informuje Zbigniew Ingielewicz, dyrektor Zarządu Terenów Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych w Słupsku. - Przez nie będą mogli wchodzić piesi. Samochodami nie będzie można wjechać.

  Przygotowując się do święta, musimy pamiętać, żeby zrobić zapasy żywności wystarczające na ten jeden dzień. Zgodnie z nowym prawem 1 listopada muszą być zamknięte wszystkie hiper i supermarkety. Handlować mogą tylko małe sklepy.

  Problemów nie będziemy mieli z zatankowaniem paliwa i kupnem leków.
  W święto otwarte mogą być wszystkie stacje benzynowe i apteki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!